NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Aktivisti využívajú UI na rozpoznávanie tváre policajtov

Výskum a vývoj
0

Vďaka pokročilej umelej inteligencii sa technológia rozpoznávania tváre rýchlo stala jedným z obľúbených nástrojov polície na identifikáciu a sledovanie demonštrantov a ďalších osôb, ktoré sú predmetom záujmu. Teraz však aktivisti dávajú policajtom vychutnať ich vlastnú zbraň. Americké orgány činné v trestnom konaní využívajú túto technológiu nekontrolovane na mnohých miestach. Aktivisti na celom svete však vzali veci do svojich rúk.

Ak má byť verejnosť monitorovaná sledovacím softvérom, prečo by si ho nemali užiť aj policajti. Idú nad rámec jednoduchého obracania ich vlastných zbraní proti orgánom činným v trestnom konaní – upriamujú pozornosť na problémy súvisiace s používaním technológie rozpoznávania tváre ako celku.

Po tom, čo mesto Portland v septembri zakázalo používanie technológie rozpoznávania tváre na verejný dozor, programátor samouk a dlhoročný aktivista Christopher Howell sa spýtal starostu, či sa zákaz používania bude vzťahovať aj na občanov. Keď starosta potvrdil, že zákaz sa nebude týkať jednotlivcov, Howell začal na vytváranie modelov strojového učenia využívať verejne dostupné platformy, napríklad Google TensorFlow.

Zhromaždil tisíce obrázkov portlandských policajtov zo správ a sociálnych sietí a našiel ich mená vo verejných záznamoch. Tvrdí, že v tomto úsilí mu pomohol najmä Facebook. No nielen v USA si ľudia všímajú zlé stránky tejto technológie. Francúzsky umelec Paolo Cirio zverejnil 4000 tvárí policajtov na online výstave s názvom Capture. Francúzsky minister vnútra pohrozil žalobou napriek tomu, že išlo o fotografie verejne dostupné na internete. Cirio exponát stiahol, ale plánuje jeho opätovné publikovanie.

Zdroj: inputmag.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať