SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Unikátne video ako sonda NASA zbiera vzorky z asteroidu

Technológie
0

Nedávno sa kozmická sonda NASA OSIRIS-REx pokúsila o manéver „Touch And Go“ (TAG) na asteroide známom ako Bennu. Sonda nejaký čas obiehala okolo asteroidu a plánovala svoje pohyby s vysokou presnosťou. Potom jej tím NASA prikázal, aby urobila to, na čo bola vyslaná: získala vzorku z asteroidu. Proces bol komplikovaný, ale krátko po zaslaní príkazov prišla správa, že sonda prežila pokus o odber vzoriek a opäť obieha okolo asteroidu v bezpečnej vzdialenosti.

K dispozícii je aj videozáznam celej udalosti, ktorý určite stojí za to vidieť:

Sonda zostúpila na povrch asteroidu, dotkla sa ho veľmi krátko a vystrelila naň trochu plynného dusíka. Proces Touch-And-Go trval iba pár sekúnd a za ten krátky čas vzorkovacia hlava kozmickej sondy zbierala všetko, čo zachytila. Vystrelený plyn vyhodil do vzduchu kopu materiálu, čo bolo úplne zámerné, pretože to malo umožniť odberovej hlave získať sypký materiál.

Predbežné údaje ukazujú, že OSIRIS-REx strávil približne 5 zo 6 sekúnd kontaktu zhromažďovaním povrchového materiálu a väčšina vzoriek bola odobratá počas prvých 3 sekúnd. NASA tvrdí, že môže trvať až týždeň, kým sa dozvieme, či sonda získala dostatočne veľkú vzorku, že sa oplatí ju priniesť domov. Ak nie, tím sa pripraví na uskutočnenie druhej takejto operácie a dúfa v lepšie výsledky.

Zdroj: bgr.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať