Amazon predstavil nový ARM procesor Graviton2 postavený na 7 nm architektúre

0

Cloudová divízia Amazonu AWS oznámila ďalšiu generáciu svojich procesorov ARM s názvom Graviton2. Ide o vlastný dizajn čipu so 7 nm architektúrou, založený je na 64-bitových jadrách ARM Neoverse N1 (64 KB L1/1 MB L2 cache). Obsahuje 30 miliárd tranzistorov, takže má podobnú veľkosť ako Epyc od AMD. V porovnaní s procesormi Graviton prvej generácie (A1) by nové čipy mali v niektorých prípadoch poskytnúť až 7-násobok výkonu inštancií A1. Výkon s pohyblivou rádovou čiarkou je teraz dvakrát vyšší.

Pridané boli ďalšie pamäťové kanály a prístup k rýchlej pamäti cache by mal byť oveľa rýchlejší. Procesor sa nebude dať kúpiť, ponúkať sa bude ako služba v cloude AWS. Amazon pripravuje tri inštancie, označované ako M6, C6 a R6. Prvá bude mať 64 jadier a 256 GB RAM, druhá bude optimalizovaná na výpočtový výkon a bude mať 1 – 64 jadier a 128 GB RAM a tretia, optimalizovaná na pamäť, bude mať až 512 GB RAM.

Tieto inštancie by mali byť dostupné v priebehu roka 2020, momentálne sa ešte testujú. AWS sľubuje o 40 % lepší pomer cena/výkon inštancií ARM v porovnaní s inštanciami založenými na x86. Podporovaných bude niekoľko linuxových distribúcií (Amazon Linux 2, Ubuntu, Red Hat, SUSE, Fedora, Debian a FreeBSD) a viacero kontajnerových služieb (Docker, Amazon ECS a Amazon Elastic Kubernetes Service).

Zdroj: techcrunch.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Amazon procesor disk pamat dáta vykon pocitac dizajn

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať