SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Arduino Smarthome Kit – programovateľný model ovládaný smartfónom

Mikrokontroléry
1

Stavebnica využíva riadiacu dosku, ktorá je klonom populárnej vývojovej dosky Arduino Uno doplnenej o nadstavbu Sensor Shield a modul pre bluetooth komunikáciu, ktorý je kľúčový pre ovládanie systému pomocou mobilnej aplikácie. Ďalej v balení stavebnice nájdete dvojriadkový displej množstvo senzorov, dva servomotory, jednosmerný motor, moduly s tlačidlami a LED diódami a drevené diely na postavenie modelu domčeka, do ktorého umiestnite všetky elektronické komponenty

Pozrite si fungovanie modelu smarthome

Smart riešenia pre dom a záhradu sú jedným zo súčasných trendov a vďačným námetom na programovanie. Hravou formou si vyskúšate fungovanie jednotlivých senzorov, akčných členov, zobrazovanie informácií na displeji, či princíp ovládania Arduina cez Bluetooth. Technológia inteligentného domu môže riešiť aj veľa automatizovaných procesov napríklad pre samočinné zaťahovanie závesov, rozsvietenie svetiel podľa pohyb osôb, automatické zabezpečenie miestností v noci a ďalšie veci ktoré jeho obyvateľom uľahčia život.

Pomocou tejto stavebnice si môžete naprogramovať a vyskúšať fungovanie kódového zámku, senzoru osvetlenia, senzora dažďa a pary, senzora pohybu, či senzora prítomnosti nebezpečných a horľavých plynov, či senzora vlhkosti pôdy v kvetináči.

Z akčných členov sú k dispozícii servomotory ovládajúce otváranie okien a dverí, jednosmerný motor s vrtuľkou a bzučiak. Vyskúšate si aj snímanie stavu tlačidiel a ovládanei LED diód, vrátane regulácie ich jasu.

Klon Arduina a Sensor Shield

Arduino programujete vo vývojovom prostredí Arduino IDE, alebo pomocou grafických blokov. Popis zapojenia, testovacie programy a aj komplexný program do Arduina, aby ste model mohli ovládať z mobolnej aplikácie je na https://wiki.keyestudio.com/KS0085_Keyestudio_Smart_Home_Kit_for_Arduino

Určite si vyskúšate komplexné scenáre typu:

  • Zadávanie kódu na otvorenie dverí pomocou krátkeho a dlhého stlačenia tlačidla s tým že kód sa bude počas zadávania zobrazovať na displeji pomocou bodiek a čiarok (dva tlačidlá, LCD displej, a servo na otvorenie dverí)
  • Ak je šero a niekto prejde, rozsvieti sa na určitý čas  svetlo (snímač osvetlenia, snímač pohybu PIR, LED svetlá).
  • Domový zvonček (modul s tlačidlom, buzzer).
  • Kontrola vlhkosti pôdy v kvetináči. Pokiaľ je vlhkosť pôdy nízka, zapne sa bzučiak a mobilná aplikácia upozorní na suchú pôdu (snímač vlhkosti pôdy, buzzer).
  • Ak je detegovaná koncentrácia nebezpečných plynov, bzučiak začne pípať (snímač plynu, bzučiak). Senzor môžete tak ako my vo videu aktivovať aj alkoholovými parami z bylinkového likéru.
  • Ak senzor dažďa deteguje prehánky, potom servo automaticky zavrie okno. Ak dážď prestane, tak sa okno zase otvorí. (Snímač dažďa, servo)

Konštrukcia domčeka je z kvalitnej drevenej preglejky, s ktorou sa pracuje ďaleko príjemnejšie ako s plastovými doskami.

Stavebnica stojí 75 eur a dá sa objednať napríklad v eshope HWkitchen

Komponenty stavebnice

Vo voľnom pokračovaní ukážeme niekoľko jednoduchých príkladov s touto stavebnicou

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
arduino SmartHome

1 komentár

nech ti nanosí dreva a uhlia arduino, veru :-D reakcia na: Arduino Smarthome Kit – programovateľný model ovládaný smartfónom

2.5.2021 16:05
nech ti nanosí dreva a uhlia arduino, veru :-D srat houm
Reagovať

Pridať komentár