ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Astronauti budú jesť mäso z 3D biotlačiarne. A nie len oni

0

Izraelský startup Aleph Farm po prvýkrát úspešne vypestoval mäso pomocou biotlačiarne vo vesmíre. Experiment uskutočnil v spolupráci s partnermi 3D Bioprinting Solutions, Meal Source Technologies a Finless Foods na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Najnovšia metóda, ktorá vyžaduje menej zdrojov ako tradičné živočíšne hospodárstvo, by sa podľa spoločnosti mohla v budúcnosti potenciálne použiť na výrobu potravín na dlhých vesmírnych misiách.

Pestovanie hovädzích steakov metódou navrhnutou Aleph Farm napodobňuje prirodzený proces regenerácie tkaniva v tele kravy. Spoločnosť najprv nazbierala kravské bunky na Zemi, potom astronauti vytvorili z týchto buniek svalové tkanivo pomocou 3D biotlačiarne v podmienkach mikrogravitácie. Experiment demonštruje, že proces pestovania buniek umožňuje produkovať jedlo pomocou minimálnych zdrojov.

Vo vyhlásení spoločnosti sa uvádza, že tento výskum má ukázať metódu udržateľnej výroby potravín bez nutnosti obrábania pôdy a znečisťovania vody a prostredia. „Tieto metódy umožnia nakŕmenie rýchlo rastúcej populácie, ktorá by mala do roku 2050 predstavovať 10 miliárd ľudí.“ Navyše by táto technológia mohla pomôcť obmedziť plytvanie potravinami.

Nedávny vedecký výskum poukázal na to, že tradičné živočíšne hospodárstvo je významnou hybnou silou zmeny klímy a že zníženie množstva mäsa a mliečnych výrobkov je jeden z najlepších spôsobov, ako môžu jednotlivci obmedziť svoju uhlíkovú stopu. Mäso pestované v laboratóriu sa ponúka ako jeden z možných spôsobov, ako pomôcť zmierniť environmentálny vplyv odvetvia chovu zvierat, keďže dopyt po mäse po celom svete stúpa.

Zdroj: newsweek.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum vesmir startup bio tlač tlaciaren stroj technika

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať