ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Recenzia: Asus ROG Strix Scar III G731GW / Keď sa výkon snúbi s eleganciou

0

Herné notebooky, ako sa zdá, zažívajú zlatú éru a výrobcovia idú naproti honbe používateľov po čo najvyššom výkone. Ešte pred pár rokmi bol herný notebook iba chudobným príbuzným klasických PC. V súčasnosti sa stále viac objavujú prístroje, za ktorých výkon by sa nemusel hanbiť ani nejeden stolový PC, aj keď povedzme si na rovinu, zadarmo to určite nie je.

Do tejto kategórie patrí aj horúca novinka ASUS ROG STRIX SCAR III G731GW-EV007T z hernej série Republic of Gamers. Ako už určite tušíte, reč je o zariadení, ktoré nepozná veľa kompromisov a hardvérová výbava sa radí medzi špičku. V testovanej konfigurácii preto nájdete procesor Intel Core i9-9880H, podporovaný až 32 GB DDR4 SDRAM v konfigurácii 16 + 16 GB. Prácu zrýchľuje aj použitý 500 GB systémový disk SSD Intel (PCIe), na ukladanie dát je k dispozícii 1 TB HDD s 5400 otáčkami. O grafiku sa stará pri bežnom používaní integrovaný čip Intel UHD Graphics 630, pri vyššom zaťažení a hrách preberá úlohu dedikovaná grafika najnovšej generácie NVIDIA GeForce RTX 2070 s 8 GB GDDR6 VRAM. 17,3-palcový displej typu IPS má rozlíšenie 1920 × 1080 bodov a pracuje s frekvenciou až 144 Hz a latenciou iba 3 ms. V balení dostanete aj externú webovú kameru pripojiteľnú cez USB. Vstavanú kameru notebook nemá.

Telo je celohliníkové a s hmotnosťou takmer 3 kg nejde o žiadny ultrabook. Vo svete výkonných herných strojov je to však skôr kompaktnejšie riešenie. Po roztvorení vidieť dvojicu masívnych pántov na krajoch displeja. Spodná časť pokračuje ďalej dozadu, aby odkryla vetracie otvory navrchu. Kompenzáciou za väčšie rozmery je plnohodnotná klávesnica dlhého typu aj slušná portová výbava. Nájdete tu trojicu portov USB 3.1 gen. 1 vo vyhotovení USB-A, jeden USB 3.1 gen. 2 na USB-C s podporou DP, HDMI, 3,5 mm jack aj eternet. Bezdrôtovú konektivity zastupuje Gigabit Wi-Fi  802.11ac v konfigurácii 2×2 MIMO s technológiou rangeboost a aj bluetooth 5.0. Zvuk zabezpečuje dvojica 4 W reproduktorov. Na pravej strane vedľa klávesnice je umiestnený ešte jeden špeciálny port nazvaný Keystone. V ňom je vložený hardvérový kľúč z oranžového priehľadného plastu, využívajúci technológiu NFC. Slúži na aktiváciu vášho osobného profilu, odomknutie skrytého úložiska Shadow Drive, kde môžete mať uložené citlivé dáta a podobne. V balení k nemu dostanete gumovú kľúčenku na prenášanie. Je to zaujímavý doplnok, ktorý sedí k hernému zameraniu počítača. V porte kľúč drží pomocou magnetu. Vzhľadom na to, že iné ochranné prvky ako snímač odtlačkov či kameru prístroj nemá, môže byť aj užitočný.

Ako som už uviedol, notebook má k dispozícii dlhý typ klávesnice, samozrejme, je podsvietená, ale k tomu sa ešte dostanem. Pri klávesnici ma zaujala jej veľmi dobrá kvalita a použiteľnosť, čo nebýva vždy pravidlom. Pravoverným hráčom možno bude chýbať klikanie mechanických spínačov, ale na bežnú prácu je klávesnica výborná a určite dobre poslúži aj pri hraní. Šípky sú síce menšie, ale na lepšiu identifikáciu sú odsadené o niečo nižšie, takže tvoria samostatný blok. Hlavný vypínač je mimo radu klávesov, takže si ho nepomýlite. Na ľavej strane nad klávesnicou je umiestnených ešte 5 dedikovaných tlačidiel na ovládanie hlasitosti, vypnutie mikrofónu, prepínanie chladenia a osvetlenia. Ostatné funkcie sa ovládajú klasicky cez tlačidlo Fn. Touchpad je síce menší, ale presný a má oddelené tlačidlá. No väčšina hráčov asi aj tak siahne po externej myši.

Samostatná kapitola je podsvietenie prístroja. Tu sa konštruktéri naozaj nechali uniesť, a tak si budete vychutnávať podsvietenie RGB celého prístroja po obvode spodnej časti a pod taktovkou Aura Sync. Farebné je i logo na veku a, samozrejme, aj klávesnica. Všetko plne konfigurovateľné. Ak vám je za vaším miláčikom smutno, aj keď práve nehráte, môže vám predvádzať svetelné efekty aj v režime spánku. Vďaka podpore Aura Sync môžete ovládať aj podsvietenie ďalších kompatibilných periférií ako myš, slúchadlá, externá klávesnica a podobne. Samozrejme, všetka tá paráda sa dá aj vypnúť, ak sa náhodou vydáte na obchodnú schôdzku.

Veľmi dôležité pri herných notebookoch je chladenie. Tu ho zabezpečuje dvojica 12 V ventilátorov so vstupom vzduchu z vrchnej strany cez mriežky pod displejom. Systém má integrované samočistiace trubice proti prachu a účinné chladenie zaručujú iba 0,1 mm hrubé rebrá na odvod tepla. Chladenie sa dá prepínať v troch úrovniach, ak nechcete, aby bolo rušivé. Pri najvyššej úrovni sa už síce nedá prepočuť, ale dokáže prístroj schladiť aj pri najvyššom výkone, takže nedochádza k redukcii výkonu. To je dôležité práve pri hraní, navyše hráči aj tak väčšinou používajú slúchadlá, takže hluk natoľko neprekáža.

Z výkonovej stránky nie je prístroju čo vytknúť. Ide o poctivé hráčske „železo“ a ťažko budete hľadať hru, pri ktorej by ste museli redukovať detaily. Vysoká frekvencia displeja je veľmi príjemná nielen pri hraní. Vysoký výkon hardvéru umožní bez problémov pracovať so 4K videom a pokojne aj 10-bitovým či v RAW. Pri vážnejšej práci s videom či grafikou je však trochu limitujúce nízke rozlíšenie displeja. No je to jednoducho riešiteľné pripojením kvalitného 4K monitora. Prístroj má na to výkonu viac než dosť. Predpokladom je viac-menej statické využitie s tým, že ho môžete jednoducho prenášať či už po herných turnajoch, alebo medzi školou a pracoviskom. Práca na cestách nie je doména tohto prístroja rovnako ako v prípade väčšiny modelov z tejto kategórie. Pri umiernenom používaní kancelárskych aplikácií a internetu s batériou vystačíte 3 až 5 hodín, s hraním alebo náročnejšími úlohami však nepočítajte. Na to sú určené iné zariadenia.

Testovaný ASUS ROG STRIX SCAR III je výborný hráčsky nástroj, ktorým aj zaujmete. Poskytne vysoký výkon, efektný dizajn aj bohatú konektivitu. Čo viac si priať? Treba začať šetriť J.

Parametre:

• Procesor Intel Core i9-9880H, Coffee Lake-H (8 jadier, 16 vlákien, 2,3 GHz, 4,8 GHz turbo, 16 MB Smart Cache), RAM 32 GB DDR4 SDRAM (2 × 16 GB), úložisko 512 GB SSD (M.2 NVMe PCIE 3.0) +              1 TB SSHD 5400 ot./min, NVIDIA GeForce GTX 2070 8 GB GDDR6, 1× USB 3.1 gen. 2 (typ USB-C), 3× USB 3.1 gen. 1 (typ USB-A), HDMI, 1× RJ-45 eternet, 1× 3,5 mm jack, 1× Keystone (dedikovaný port), Intel 802.11ac (2×2) Gigabit Wi-Fi + rangeboost, bluetooth 5.0, reproduktory 2× 4 W stereo, batéria 60 Wh

Benchmarky: PC Mark 10 extended: 7134; 3D Mark Time Spy: 7162; AS SSD Benchmark celkovo: 1716

• Kúpite v Alza.sk

• Cena: 2779 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, dizajn a spracovanie, kvalitná klávesnica, displej, portová výbava, úložisko
- Vstavaný zvuk mohol byť lepší

HODNOTENIE:

Výkon: 95 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 98 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 98 %

 

René Hubinský

Všetky autorove články
Asus ROG

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať