Robotický záhradník Tertill dokáže plieť burinu v záhonoch

0

Robotické vysávače Roomba nám pomáhajú s domácimi prácami už niekoľko rokov a teraz startup Franklin Robotics predstavil ďalšieho autonómneho pomocníka. Volá sa Tertill a pomôže vám s prácami v záhrade. Medzi jeho tvorcov patrí Joe Jones, skúsený inžinier, ktorý sa podieľal aj na vývoji spomínanej Roomby.

Robot môže prechádzať záhonmi a pomocou zabudovaných senzorov hľadať burinu (keď sa burina dotkne senzora, vďaka slabej vodivosti sa premení kapacitancia, ako keď sa prstom dotknete displeja mobilu), ktorú potom hneď aj odstráni.

Vďaka senzorom na boku a spodnej strane je Tertill schopný rozpoznať steny a rozlišovať medzi veľkými a malými rastlinami. Farmár musí umiestniť robot na pole vtedy, keď sú plodiny dostatočne vysoké na to, aby dosiahli na jeho bočné senzory. Robot sa pomocou nich udržiava v záhonoch. Ak burina príde do kontaktu so spodným senzorom, zapne sa odburiňovač, ktorý ju odstráni. Tertill bol testovaný s rôznymi burinami a v rozličných pôdnych podmienkach.

Kolesá robota sú navrhnuté tak, aby mohli prechádzať aj náročným terénom a ničili burinu. Testy ukázali, že Tertill mal až 40-percentnú účinnosť pri ničení buriny aj bez zapnutého odburiňovača, keď jediným mechanizmom na jej elimináciu boli kolesá. Tertill má vodotesné vyhotovenie, je poháňaný solárnou energiou a cez bluetooth sa dá prepojiť so smartfónom. Jeho cena je 350 dolárov.

Zdroj: umaine.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot autonom stroj domacnost smart home senzor

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať