Autonómny štvornohý nákladný robot DEX sa nezľakne žiadnej prekážky

Technológie
0

Účelový robot spoločnosti Schaeffler s názvom DEX (odvodeným od Dual EXtendable legs) je je vybavený nohami spojenými s kolesami, ktoré mu umožňujú pohybovať sa po rovných alebo nerovných povrchoch, hore a dole po rampách a dokonca vyliezť po schodoch, aby sa dostal do rôznych častí továrne. Okrem toho disponuje plošinou a množstvom senzorov bezprostredne pod ňou, takže DEX sa môže autonómne pohybovať, prevážať náklad z jedného miesta na druhé a zároveň sa ľahko vyhýbať prekážkam, ktoré sa mu dostanú do cesty.

DEX je autonómny mobilný robot (AMR), ktorý pracuje v spojení s ľudskými pracovníkmi, pomáha im a rozumie ich požiadavkám. Spolupracuje s ostatnými robotmi, aby znížili zaťaženie pracovníkov. Ovládať ho možno aj gestami rúk a hlasovými príkazmi, čím sa znižuje zložitosť interakcie s robotmi. Hoci autonómne roboty existujú už roky, DEX je inovatívny vďaka svojmu formátu.

Nie je síce problém pripojiť senzory k vysokozdvižnému vozíku, ale schopnosť DEX zdolávať rôzne terény, manévrovať v stiesnených priestoroch a obratne sa vyhýbať prekážkam je niečo, čím sa nemôže pochváliť každý AMR. DEX to robí prostredníctvom obojsmerných vysúvateľných nôh, ktoré mu umožňujú pohybovať sa hore a dole, dopredu a dozadu. Súprava štyroch 360° kolies mu dáva ešte väčšiu manévrovateľnosť s viacerými stupňami voľnosti spolu so schopnosťou plynulo a rýchlo sa pohybovať po rovných povrchoch.

Keď DEX narazí na svah, terén alebo schody, kolesá sa posunú na dozadu a 4 nohy sa dajú do pohybu, vďaka čomu sa z neho stane chodiaci robot. Po celý čas jeho používania sa okolo neho nachádza svetelný prstenec, ktorý sa synchronizuje s pohybom robota a jasne komunikuje zámer zabezpečiť bezproblémovú spoluprácu medzi človekom a robotom. DEX je víťazom súťaže Best of Best v rámci Red Dot Design Concept Award za rok 2022.

Zdroj: yankodesign.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať