SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Vesmírne billboardy by mohli zarobiť 2 milióny dolárov denne

0

Podľa výskumníkov zo Skolkovského inštitútu vedy a techniky a Moskovského inštitútu fyziky a technológie by síce reklama vo vesmíre stála veľa, ale priniesla by aj veľké zisky. „Akékoľvek nereálne sa to môže zdať, ukazuje sa, že vesmírna reklama založená na 50 alebo viacerých malých satelitoch lietajúcich vo formácii by mohla byť ekonomicky životaschopná,“ píšu v časopise Aerospace.

Vďaka lacnejším štartom rakiet a nízkonákladovým satelitom CubeSat je vesmír dostupnejší ako kedykoľvek predtým a táto situácia robí životaschopnou aj reklamu vo vesmíre. Preto vznikol nápad použiť CubeSaty vybavené plachtami odrážajúcimi slnečné svetlo ako pixely v obrovských reklamách, ktoré by boli viditeľné voľným okom na Zemi. Bolo by to niečo ako svetelná show z dronov.

Na základe výpočtov by nasadenie reklamy vytvorenej 50 satelitmi vybavenými reflektormi s plochou 32 štvorcových metrov na 1 až 3 mesiace stálo 65 miliónov dolárov. Tím odhadol aj potenciálne výnosy, ktoré by mohla generovať jedna takáto reklama. Pretože vesmírne reklamy by potrebovali na odrážanie určité množstvo slnečného svetla, ale aj dostatočne tmavú oblohu, aby boli viditeľné zo zeme, boli by najviac pozorovateľné pri východe a západe slnka.

Bolo by teda zmysluplné, keby tieto formácie putovali so slnkom a pohybovali sa od jedného obývaného miesta k druhému. Výskumníci vypočítali možnú dráhu satelitnej formácie s predpokladom, že nad jedným mestom bude zobrazovať reklamu približne minútu a potom sa presunie na ďalšie miesto, a odhadli príjmy, ktoré sa dosiahnu počas nasadenia.

Pri svojom odhade zohľadnili množstvo faktorov – od nákladov na vonkajšiu reklamu cez počet obyvateľov až po faktory, ktoré obmedzujú počet ľudí, ktorí si všimnú vesmírnu reklamu: oblačnosť, chladné počasie, ktoré bude držať ľudí doma, či demografické zloženie mesta. Na základe týchto odhadov určili, že vesmírna reklama by mohla denne priniesť až 2 milióny dolárov, čo by stačilo na to, aby sa zaplatila približne za mesiac.

No bilbord krúžiaci okolo Zeme by mohol okrem etických otázok vytvoriť aj praktické problémy pri štúdiu nočnej oblohy. Astronómovia už vyjadrili, že očakávaný nárast počtu satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme bude brániť ich schopnosti študovať vesmír, sledovať potenciálne nebezpečné asteroidy a podobne.

Zdroj: bigthink.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať