SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Až 80 % pracovných miest žien je ohrozených umelou inteligenciou

Spoločenské dopady
1

Podľa nového výskumu je v dôsledku nástupu generatívnej umelej inteligencie ohrozený neúmerne vysoký počet pracovných miest, ktoré zastávajú ženy. Nástup generatívnej umelej inteligencie (UI) je už dlho kritizovaný pre jej potenciálny vplyv na trh práce, pretože ľudia sa obávajú, že prídu o prácu alebo že najlepšie zhodnotiteľné časti ich každodenných úloh budú automatizované počítačovými systémami. Nedávna správa spoločnosti Goldman Sachs ukázala, že v dôsledku tejto technológie je v USA a Európe ohrozených automatizáciou ekvivalent 300 miliónov pracovných miest na plný úväzok. Vplyv na pracovné miesta však nemusí byť vôbec rovnaký.

Keďže niektoré pracovné miesta sa automatizujú ľahšie ako iné a vzhľadom na rodové rozdelenie na trhu práce môžu podľa nového výskumu najväčšie straty v dôsledku generatívnej UI znášať ženy. Kým u mužov je rozdelenie medzi biele a modré goliere (úradnícke a robotnícke pracovné miesta) 50 % a 50 %, v ženskej časti je to 70 % na úradníckych pozíciách a 30 % na robotníckych.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Už z jednoduchého faktu, že generatívna UI ovplyvňuje hlavne kognitívne pracovné miesta, je zrejmé, že zasiahnuté sú najmä ženy. Napriek tomu, že počet mužských pracovných síl prevyšuje počet žien, z výskumu vyplýva, že generatívna umelá inteligencia podľa očakávania ohrozí stratou zamestnania viac žien ako mužov. Je to preto, že 79 % pracujúcich žien je zamestnaných v povolaniach, ktoré sú náchylné na automatizáciu umelou inteligenciou.

Výrazne ovplyvnené môžu byť kancelárske pozície v mnohých rôznych odvetviach. Pritom administratívne podporné kancelárske profesie sú približne na 70 % obsadené ženami. A práve to bude jedna z oblastí, ktoré budú dosť výrazne zasiahnuté. Medzi ďalšie odvetvia, v ktorých sú pracovné miesta obsadené prevažne ženami a ktoré by mali byť ovplyvnené zavedením umelej inteligencie, patrí zdravotníctvo (76 %) a vzdelávanie (73 %) a komunitné a sociálne služby (67 %).

Generatívna UI má síce potenciál zrušiť alebo čiastočne automatizovať rôzne pracovné miesta, ale zároveň ponúka aj obrovské príležitosti na vytváranie pracovných miest. Aj v minulosti, keď sa stroje používali na nahradenie ľudských pracovníkov v záujme vyššej produktivity a nižších nákladov, došlo k vzniku nových pracovných miest, ktoré predtým neexistovali. V ére umelej inteligencie si efektívna orientácia na trhu práce vyžaduje zmenu myslenia, pokiaľ ide o základné zručnosti potrebné na plnenie úloh. Pracovníci vystavení vplyvu UI by si mali osvojiť a dobre používať zručnosti, ktoré ich odlišujú.

Zdroj: euronews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Ech reakcia na: Až 80 % pracovných miest žien je ohrozených umelou inteligenciou

23.7.2023 17:07
Vy ste naozaj cisti kkti. Navari, poperie, uprace, osetri, prebali, nauci, postrazi, … AI nahradi najma tlchubou. Vyroba reklamny slaganov, prihovorov, prazdnych politickych prejavov. Vsade tam kde chyba obsah si AI prijde na svoje. Takztiez dobre prehlada texty takze teorrticky vie vsetko, prakticky nic
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať