SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

BOSCH FIRE - EVAC day

Technológie
0

Spoločnosť Bosch, divízia Building Technologies, usporiadala 28. 3. 2019 akciu FIRE-EVAC day, na ktorej odprezentovala novinky z oblasti protipožiarnych systémov, evakuačného rozhlasu, ozvučenia akusticky komplikovaných priestorov, IP kamier a video analýzy. Nás zaujala práve posledná časť, ktorej sa budeme venovať aj v samostatnom technologickom článku. Dovtedy aspoň krátky úvod do problematiky.

Dohľadové systémy zaznamenávajú v súčasnosti výrazný vývoj jednak z hľadiska zvyšovania technických parametrov kamier  (rozlíšenia, citlivosti, rýchlosti a dynamického rozsahu snímačov), ale najmä analýzy videoobsahu. Veľkou zmenou je presun analýzy obsahu až na úroveň samotnej kamery, čo umožňuje zvýšenie rýchlosti, presnosti detekcie a zníženie nárokov po kompresii na prenosové rýchlosti z kamier na videoserver a úložnú kapacitu záznamových médií.

Analýza obsahu umožňuje klasifikovať objekty pohybujúce sa v zábere kamery, určovať smer ich pohybu a upozorňovať na možnosť vstupu do zakázanej zóny podľa vektoru pohybu. V takom prípade sa kamera dokáže natočiť, sledovať pohyb podozrivého objektu a poslať alarm bezpečnostným zložkám.

Dohľadová kamera, vybavená inteligentnou analýzou videoobsahu, dokáže monitorovať aj bežné prevádzkové stavy, napríklad či je závora na parkovisku zdvihnutá alebo spustená, ako sú obsadené parkovacie miesta, ale aj výšku hladiny vody v rozvodnenej rieke, pomaly dosahujúcej nebezpečnú úroveň atd. Zabudovaná umelá inteligencia sa pri analýze obsahu prejavuje aj na presnejšej a správnej identifikácii obsahu v zložitých podmienkach. Situácie, keď sneží, fúka vietor a stromy sa hýbu, kamery bežne vyhodnocujú ako falošný poplach. Komplikované podmienky na identifikáciu toho, čo je objekt a čo je okolité prostredie vznikajú aj pri pohybe objektov na hladine vody, ktorá sa vlní, strieka a pod.

Podrobnejšie informácie o možnostiach dohľadových kamier prinesieme v samostatnom článku.

Martin Drobný

Všetky autorove články
Bosch protipoziarny system kamera

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať