ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Batérie a ich negatívny dopad: Praktické fakty o recyklácii a zmiernení nebezpečenstva

Bezpečnosť
0

Vďaka recyklácii možno negatívny dopad vyhodených batérií a akumulátorov - na prírodu i nás samotných - významne zmierniť. Viete napríklad, že v Európe už dokážeme v priemere recyklovať skoro polovicu všetkých vyslúžilých batérií? V nasledujúcom článku vás zoznámime s piatimi zaujímavými faktami spojenými s batériami či ich recykláciou. Európsky deň recyklácie batérií sa oslavuje od roku 2015. Pripadá na 9. septembra, pretože zrovna to je deň, kedy sa narodil Luigi Galvani, taliansky lekár a fyzik, ktorého pokusy priviedli Allesandra Voltu k vynálezu galvanického článku - základného konštrukčného prvku všetkých batérií a akumulátorov.

Dnes patria batérie medzi neoddeliteľnú súčasť našich životov. Nejaký typ batérie je napokon prítomný takmer vo všetkých zariadeniach, s ktorými každý deň prichádzame do styku. Iste si tak viete predstaviť, akú veľkú musí mať ľudstvo spotrebu týchto malých zdrojov energie. A koľko ich teda denne doslúži. Viete, prečo by už nefunkčné batérie nemali končiť v koši? Ktoré suroviny z nich možno recykláciou získať? Prečítajte si päť zaujímavých faktov o batériách a ich recyklácii:

1) Dva roky s Li-Ion, rok a pol s NiCd ... Každý rok doslúži miliarda batérií
Hoci sa s nástupom nabíjacích akumulátorov životnosť "bateriek" predĺžila, stále ich každý rok doslúži ohromné ​​množstvo. Napríklad nabíjacia lítium-iónová batéria vydrží pri každodennom používaní zhruba dva až tri roky, potom sa jej kapacita začne podstatne znižovať. Životnosť používaných nikel-kadmiových akumulátorov sa pohybuje len okolo 18 mesiacov. Ich výdrž naozaj nie je zas tak dlhá. Podľa dát americkej Environmental Protection Agency napriklad len Američania vyhodia každý rok cez tri miliardy nabíjacích batérií.

2) Recyklácia chráni prírodu aj zdravie
Batérie a akumulátory sú radené medzi takzvaný nebezpečný odpad, ktorý sa nesmie skládkovať. Obsahujú totiž toxické látky - najmä ťažké kovy ako ortuť, kadmium a olovo - ktoré pri úniku do okolia ohrozujú životné prostredie a sú toxické aj pre človeka. Napríklad kadmium je klasifikované ako karcinogén. Ohrozenie pre zdravie človeka predstavuje za určitých okolností tiež v batériách obsiahnuté lítium, alkálie, hydroxid draselný alebo hydroxid sodný. Spaľovaním batérií sa navyše znečisťuje aj ovzdušie. Správne triedenie a recyklácia môže zabezpečiť, aby rizikové látky z batérií neohrozovali prírodu ani živé bytosti.

3) Šesť kíl lítia z jednej batérie do elektromobilov
Environmentálny prínos recyklácie však takisto spočíva v tom, že sa z vyslúžilých batérií a akumulátorov získajú späť cenné suroviny, ktorých zdroje stále ubúdajú. Batérie a akumulátory obsahujú mnoho recyklovateľných kovov, ako je zinok, železo, mangán, nikel, kadmium alebo olovo. Z typickej autobatérie napríklad možno spätne získať približne 98 percent hmotnosti obsiahnutého olova. Určitý typ Li-Ion batérie použitý pre napájanie elektromobilu BMW i3 zase môže podľa zistení magazínu ATZ pri recyklácii vydať napríklad okolo dvoch kilogramov kobaltu, šesť kíl lítia a dvanásť kilogramov mangánu a niklu.

4) V EÚ prevyšuje miera recyklácie 75 percent
V roku 2017 sa v Európskej únii vyzbierali na recykláciu v priemere 46 percent vyslúžilých batérií. Z typov akumulátorov sú na tom najlepšie olovené batérie, ktoré najčastejšie nájdeme v automobiloch, a takisto NiCd batérie. Olovených akumulátorov sa v našich končinách podľa dát Eurostatu zrecyklovalo v roku 2017 vyše 80 percent, pričom vo väčšine ďalších krajín EÚ miera recyklácie tiež prevyšuje 75 percent. Pri nikel-kadmiových batériách sa v tom istom roku vo väčšine členských krajín únie pohybovala miera recyklácie okolo 80 percent.

5) Do Číny mieria vyslúžilé "Li-Ionky" z celého sveta
Jedným z typov batérií, ktoré sa v súčasnosti využívajú najviac, sú lítium-iónové batérie (Li-Ion). Stretávame sa s nimi v mobilných telefónoch, notebookoch, digitálnych fotoaparátoch, ručnom náradí a tiež v elektrických vozidlách. Niet teda divu, že sa vyrábajú v skutočne masívnom množstve. Napríklad len v Číne bolo v roku 2018 vyrobených cez 12 miliárd kusov Li-Ion batérií a akumulátorov. Práve v Číne sa podľa správy Circular Energy Storage v súčasnosti tiež nachádza takmer polovica recyklačných zariadení zameraných na spracovanie vyslúžilých Li-Ion batérií a akumulátorov. Tie v hojnej miere pochádzajú nielen z ázijských krajín, ale aj z Európy a Severnej Ameriky. Vďaka Číne tak do roku 2018 vystúpila globálna miera recyklácie Li-Ion batérií a akumulátorov na celých 42 percent.

Zobrazit Galériu

LESENSKY.CZ s.r.o.

Všetky autorove články
bateria nabijanie elektro elektrina BMW auto vydrz ekologia eko

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať