PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Bezlistové veterné turbíny môžu byť 2x efektívnejšie ako tie čo poznáme

4

Spoločnosť Saphon z Tuniska hľadá partnerov na hromadnú výrobu a predaj jedinečného zariadenia na získavanie veternej energie, založeného na jej technológii Zero Blade. Technológia Zero Blade je do značnej miery inšpirovaná plachetnicou a mala by zvýšiť účinnosť súčasných zariadení na konverziu veternej energie. Podľa spoločnosti sú ich bezčepeľové zariadenia schopné prekonať Betzov limit, čo je maximálna hodnota výkonového súčiniteľa veternej turbíny na úrovni 59,3 %.

Priemerná veterná turbína pritom zachytáva iba 30 až 40 % kinetickej energie vetra. Saphon však tvrdí, že jeho turbína je 2,3-krát účinnejšia. Okrem toho sa očakáva, že náklady budú o 45 % nižšie ako v prípade konvenčnej turbíny, pretože zariadenie neobsahuje žiadne listy, náboj ani prevodovku. Technológia Zero Blade sa odlišuje aj v iných ohľadoch, najvýznamnejší rozdiel je v ukladaní energie.

Väčšinu kinetickej energie možno ukladať pomocou hydraulického akumulátora alebo prevádzať na elektrickú energiu pomocou hydraulického motora a generátora. Spoločnosť vytvorila niekoľko prototypov a otestovala už prototyp druhej generácie, ktorý je údajne dvakrát taký efektívny ako trojlistová turbína a jeho výroba je najmenej o 50 percent lacnejšia. Saphon teraz hľadá výrobných partnerov, ktorí uvedú turbínu na trh.

Zdroj: treehugger.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
inovácie elektrina energia

4 komentáre

Načo to píšete reakcia na: Bezlistové veterné turbíny môžu byť 2x efektívnejšie ako tie čo poznáme

25.6.2020 20:06
V tej firme nie je nič nové pod roku 2016:

http://www.saphonenergy.com/site/en/news.php?id_article=69

Ibs klick bait
Reagovať

Mam pocit ze tie obrazky su zavadzajuce reakcia na: Bezlistové veterné turbíny môžu byť 2x efektívnejšie ako tie čo poznáme

25.6.2020 17:06
Dobry den, Hladal som na webe info o Saphon. Vyzera to tak, ze ich koncepcia je uplne ina ako prilozene obrazky. Tie myslim zobrazuju riesenie vyvijane startupom Vortex. nie je problem sa na to pozriet na webe.
Zelam pekny den
MB
Reagovať

opravte si pridávanie komentárov... reakcia na: Bezlistové veterné turbíny môžu byť 2x efektívnejšie ako tie čo poznáme

25.6.2020 08:06
aby ľudia nepridávali komentár viac krát
Reagovať

Veď to je starý clanok reakcia na: Bezlistové veterné turbíny môžu byť 2x efektívnejšie ako tie čo poznáme

25.6.2020 00:06
Takmer taký istý článok bol na šetri.sk už v roku 2014. Akurát nijaký seriózny obrázok tych bezvrtulovych prvkov nikde nie je
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať