PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Bionické očí pomáhaju nevidiacim ľuďom vidieť

0

Minulý rok žilo stádo austrálskych oviec tri mesiace s bionickými umelými očami, ktoré im boli chirurgicky implantované za sietnicu. Boli súčasťou lekárskej štúdie, ktorej cieľom je v konečnom dôsledku pomôcť ľuďom s niektorými typmi slepoty, aby mohli vidieť. Projekt realizuje tím výskumníkov zo Sydneyskej univerzity a Univerzity Nového Južného Walesu. Cieľom testu na ovciach bolo zistiť, či zariadenie Phoenix 99 nespôsobuje nejaké nežiaduce fyzické reakcie. Bionické oko zvieratá údajne znášali dobre. Teraz bola podaná žiadosť o začatie testovania na ľudských pacientoch.

Prístroj Phoenix 99 je bezdrôtovo prepojený s malou kamerou pripevnenou k okuliarom a funguje tak, že stimuluje sietnicu používateľa. Zariadenie dokáže obísť chybné bunky sietnice a „spustiť“ tie, ktoré sú ešte schopné pracovať. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie najmenej 2,2 miliardy ľudí na celom svete trpí nejakou formou zhoršeného videnia – od miernej úrovne až po úplnú slepotu. WHO uvádza, že finančný dosah tohto javu, pokiaľ ide o stratu produktivity, predstavuje pre svetové hospodárstvo viac ako 25 miliárd dolárov ročne.

Používanie bionických očných systémov na pomoc pri liečbe slepoty je odvetvie, ktoré je ešte len v začiatkoch, ale vzhľadom na rýchly technologický vývoj sa očakáva, že tento sektor bude mať do roku 2028 hodnotu 426 miliónov USD. Napríklad bionické oko Argus II od americkej firmy Second Sight už bolo nasadené viac ako 350 ľuďom na celom svete. Funguje rovnako ako Phoenix 99 a pôvodná verzia bola prvýkrát namontovaná pacientovi už v roku 2011. Medzi ďalšie systémy bionických očí patrí zariadenie Prima, ktoré vyvinula francúzska firma Pixium Vision, a Bionic Eye System od ďalšieho austrálskeho tímu Bionic Vision Technologies.

No jeden zo súčasných problémov je vysoká cena technológie, ktorá robí tieto zariadenia dostupnými len pre veľmi málo ľudí. Napríklad Argus II stojí približne 150 000 dolárov.  Keďže technológia je ešte len v ranom štádiu, výsledky nie sú ani zďaleka dokonalé. V súčasnosti sú jej možnosti obmedzené, umožňuje vnímať len svetlo a tiene a do určitej miery aj tvary. V nasledujúcich rokoch budú biotechnologické firmy pokračovať v hľadaní nových spôsobov, ako pomôcť obnoviť zrak nevidiacim ľuďom.

Zdroj: bbc.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať