
Pravidelné cvičenie po očkovaní môže výrazne posilniť imunitu
Nový výskum Štátnej univerzity v Iowe ukázal, že dlhšie mierne intenzívne cvičenie po očkovaní proti COVID-19 alebo chrípke môže posilniť imunitnú odpoveď organizmu. Štúdia preukázala, že 90 minút cvičenia bezprostredne po očkovaní zvýšilo protilátkovú odpoveď o štyri týždne neskôr. Vzťah medzi cvičením a celkovým zdravím je zrejmý. Výskumníci sa však v poslednom čase zaujímajú najmä o vzťah medzi fyzickou aktivitou a imunitným systémom.
V minulom roku sa uskutočnila rozsiahla metaanalýza údajov z viacerých štúdií, ktoré zahŕňali viac ako pol milióna ľudí, a zistilo sa, že pravidelné cvičenie výrazne znižuje riziko nákazy infekčnou chorobou. Nová štúdia sa zamerala na to, či jednotlivé cvičenia môžu ovplyvniť účinnosť očkovania. Vo výskume sa zúčastnilo množstvo zdravých jedincov, ktorí mali byť imunizovaní jednou z troch rôznych vakcín (pandemická chrípka H1N1, sezónna chrípka alebo COVID-19).
Boli rozdelení do troch skupín: kontrolnej skupiny bez cvičenia a skupín so 45 minútami alebo 90 minútami mierneho cvičenia, ktoré sa začalo do pol hodiny po podaní vakcíny. Všetkým účastníkom boli odobraté vzorky krvi pred podaním vakcíny a potom o dva a štyri týždne neskôr, aby sa sledoval vplyv cvičenia na hladinu protilátok. U účastníkov, ktorí po očkovaní cvičili 90 minút, sa o niekoľko týždňov neskôr štatisticky významne zvýšili hladiny protilátok v porovnaní so skupinou bez cvičenia.
Zaujímavé je, že výskumníci nezistili rozdiely v hladinách protilátok medzi kontrolnou skupinou a skupinou so 45-minútovým cvičením. Predchádzajúce štúdie ukázali, že dlhšie trvajúce cvičenie vytvára rôzne druhy imunitných účinkov. Výskumníci poukazujú najmä na špecifické imunitné proteíny nazývané interferón alfa, o ktorých sa už skôr zistilo, že ich množstvo sa zvyšuje v závislosti od dĺžky cvičenia. Zvýšenie interferónu alfa vyvolané cvičením sa pokladá za jeden z možných mechanizmov, ktorý by mohol vysvetliť, ako sa protilátkové reakcie môžu zvýšiť fyzickou aktivitou.
Nová štúdia bola uverejnená v časopise Brain, Behavior and Immunity.
Zdroj: newatlas.com.