NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Biotechnologický startup chce oddialiť menopauzu o 15 rokov

3

Vaječník je centrálny riadiaci systém ženského endokrinného systému, ktorý riadi hormóny. Je síce zaškatuľkovaný ako výlučne reprodukčný orgán, no v skutočnosti ovplyvňuje všetko od imunitných funkcií cez metabolizmus až po zdravie srdca. Biotechnologický startupu Celmatix chce rozšíriť zdravé fungovanie vaječníkov, a teda oddialiť menopauzu. Vytvára liekový program, ktorý by mal účinne spomaliť vyčerpanie ovariálnej rezervy ženy alebo počet folikulov, ktoré každý mesiac stratí.

CEO spoločnosti Piraye Beimová prirovnáva ženské folikuly, ktoré majú potenciál zmeniť sa na vajíčka, k bankovému účtu. Každá žena sa narodí s iným počtom a vyčerpáva ho inou rýchlosťou v závislosti od všetkého počnúc od genetiky až po vplyv prostredia. Napríklad ženy, ktoré fajčia, rýchlejšie vyčerpávajú svoju rezervu. „Myslíme si, že môžeme zmeniť skutočný vek menopauzy z 50 na 60 alebo 70 rokov,“ hovorí Beimová.

SWAN_042021

Rovnako ako antikoncepcia oddelila sex a reprodukciu, Beimová považuje liekový program Celmatixu za oddelenie endokrinnej funkcie ženy od reprodukcie. Spoločnosť chce v roku 2023 začať klinické skúšky, kde bude testovať svoj liek na ženách podstupujúcich chemoterapiu, čo je jedna z najbežnejších príčin predčasnej menopauzy.

Zdroj: fortune.com.

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Kým funguje piča, všetko je fajn? reakcia na: Biotechnologický startup chce oddialiť menopauzu o 15 rokov

23.4.2021 14:04
Kým funguje piča, všetko je fajn? Ale staré babky by už fakt nemali rodiť deti. A to sa im pošmykne raz dva. Sedemdesiatka po pôrode to už nevychová.
Reagovať

Keď to príroda tak zariadila, mali by to tak nechať... reakcia na: Biotechnologický startup chce oddialiť menopauzu o 15 rokov

23.4.2021 11:04
Keď to príroda tak zariadila, mali by to tak nechať...
Reagovať

RE: Keď to príroda tak zariadila, mali by to tak nechať... reakcia na: Keď to príroda tak zariadila, mali by to tak nechať...

24.4.2021 08:04
Potom netreba ani liecit ludi, lebo priroda zariadila, ze ochoreli...
V casoch, ked sa zeny nedozili menopauzy to bolo jedno, ale kedze pomahame proti prirode, ludia dlhsie ziju a preto tieto problemy.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať