SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Kamery smartfónov dokážu zmerať pulz aj dýchanie

0

Vedci z Washingtonskej univerzity vyvinuli spôsob, ako merať frekvenciu dýchania a pulz pacientov pomocou kamery počítača alebo smartfónu, čo môže pomôcť pri rozvoji telemedicíny. Systém nazvaný MetaPhys využíva algoritmus strojového učenia na identifikáciu a sledovanie zmien v tom, ako sa svetlo odráža od tváre pacienta. Tieto jemné rozdiely korelujú so zmenami prietoku krvi, z ktorých možno odvodiť pulz a frekvenciu dýchania.

Pôvodnú iteráciu systému tím predstavil minulý rok v decembri na konferencii Neural Information Processing Systems. V tejto druhej verzii sa podarilo odstrániť niektoré obmedzenia predchodcu. Vo fyziologických procesoch existujú veľké individuálne rozdiely, ktoré spôsobujú, že navrhovanie personalizovaných algoritmov snímania zdravia je náročné. Napríklad algoritmus, ktorý sleduje odraz svetla od pokožky, môže zmiasť rozličné pozadie, osvetlenie a farba pleti.

SME konferencia_092021

Prvá verzia systému bola trénovaná na dátovom súbore s tvárami ľudí, ako aj ich nezávisle meranými frekvenciami pulzu a dýchania. No keď algoritmus narazil na údaje, ktoré sa veľmi líšili od tohto súboru, jeho výkonnosť klesala. MetaPhys rieši tieto problémy vytváraním prispôsobených modelov strojového učenia pre každého pacienta a výberom miest, na ktoré sa treba zamerať pri zmenených okolnostiach vrátane osvetlenia a farby pleti.

Pravda, na systéme treba ešte popracovať, lebo stále tu existuje náchylnosť k horšiemu výkonu, keď má subjekt tmavšiu pleť. Je to čiastočne preto, lebo svetlo sa od tmavšej pokožky odráža odlišne, čo má za následok slabší signál, ktorý kamera zachytí. Medzi problémy, ktoré si vyžadujú riešenie, patria aj rozdiely v prostredí, ako sú napr. zmeny v osvetlení, rozdiely v snímačoch v jednotlivých kamerách, čo môže znamenať rozdiely v citlivosti.

Nakoniec existujú kontextové rozdiely vo videu, ak pacient vykonáva činnosť, s ktorou sa algoritmus vo svojich tréningových dátach nestretol.

Zdroj: freethink.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať