SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Biotechnológie dokážu opraviť miechu poškodenú pri úraze

Technológie
0

Zatiaľ čo niektoré časti ľudského tela sa po úraze dokážu relatívne dobre hojiť, pre poškodenú miechu to neplatí. Pomôcť by však mohol nový typ umelého lešenia, ktoré svojím dizajnom podporuje regeneráciu neurónov, aby rástli smerom k sebe a efektívnejšie premosťovali narušené spojenia. Pri poranení miechy môže dôjsť k prerušeniu dôležitých spojení medzi mozgom a telom, čím sa obmedzí schopnosť obete pohybovať sa a cítiť vnemy, dokonca to môže viesť k ochrnutiu.

Na rozdiel od niektorých iných nervov, napríklad v prstoch a nohách, ktoré sa dokážu samy vyliečiť bez väčších problémov, tie v centrálnom nervovom systéme (mozgu a mieche) fungujú trochu inak. Len niekoľko typov neurónov v chrbtici má obmedzenú schopnosť hojenia. Navyše neuróny môžu potrebovať narásť až o niekoľko milimetrov a v ceste im môže stáť zjazvené tkanivo. Preto im treba poskytnúť umelé lešenie, ktoré preklenie medzeru. V posledných rokoch vedci vytvorili niekoľko zaujímavých typov lešení určených na liečbu poranení miechy.

Išlo napríklad o silikónové lešenie pokryté 3D tlačenými kmeňovými bunkami, ktoré sa dalo implantovať do miesta poranenia. Vedci z OIST sa snažili preskúmať novú možnosť v tejto oblasti zameraním sa na spôsob, ako rastú neuróny. Normálne sa vyvíjajú od stredu smerom von radiálnym spôsobom, ale ak treba opraviť spojenie so susedným neurónom, je vhodnejšie nechať ich rásť v priamke, aby preklenuli medzeru. Výskumníci teda vytvorili lešenie na podporu tohto typu správania, ktoré napodobňuje extracelulárnu matricu, čo je vláknitý materiál ponúkajúci štrukturálnu a chemickú podporu rastu neurónov.

Navrhli preto lešenie s drážkami a priehlbinami na podporu smerového (nie radiálneho) rastu neurónov a použili pokročilú technológiu tlače na vytvorenie hotového produktu. Táto technológia je známa ako 2-fotónová litografia a využíva fotocitlivý polymér, ktorý sa ostreľuje laserom, čo spôsobí jeho stvrdnutie. Keďže laser sa vypáli len na požadované časti materiálu, niektoré časti zostanú nevytvrdené a dajú sa ľahko odstrániť zmytím. Výsledkom je starostlivo navrhnuté lešenie.

Táto štruktúra sa ukázala ako tepelne a mechanicky stabilná, ako aj biokompatibilná. Vedci ju úspešne použili na pestovanie typov myších neurónov zodpovedných za prenos vnemov do mozgu a za pohyb svalov. Tieto neuróny sa dokázali pripojiť k lešeniu a rásť cezeň podľa potreby, a keď sa použili s poréznou verziou, vrástli do štruktúry aj cez vrch. Vedci budú experimentovať s rôznymi typmi materiálov a dolaďovať dizajn. Takisto sa bude skúmať, ako by sa rovnaký postup dal použiť na liečbu iných typov poranení. Výskum bol uverejnený v časopise Materials Science and Engineering: C.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať