SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Revolúcia v chladení: Želé „kocky ľadu“ sa nikdy neroztopia

3

Nový typ chladiacich kociek by mohol priniesť revolúciu do spôsobu, ako sa potraviny udržiavajú v chlade a prepravujú čerstvé bez toho, aby sa musel použiť ľad alebo tradičné chladivo. Bezplastové „želé kocky ľadu“ sa neroztopia, sú kompostovateľné a antimikrobiálne a zabraňujú krížovej kontaminácii. Nápad vyrobiť takzvaný pevný ľad, ktorý by slúžil ako chladiace médium a dal by sa opätovne použiť, vznikol na Kalifornskej univerzite v Davise. Chladiace kocky obsahujú viac ako 90 % vody a ďalšie zložky na udržanie a stabilizáciu štruktúry.

Na dotyk sú mäkké ako želatínový dezert a menia farbu v závislosti od teploty. Opakovane použiteľné kocky sa dajú navrhnúť alebo narezať do akéhokoľvek potrebného tvaru a veľkosti. Môžete ich používať 13 hodín na chladenie, zozbierať ich, opláchnuť vodou a dať do mrazničky, aby sa opäť zmrazili na ďalšie použitie. Výskumníci dúfajú, že ako chladiaci materiál budú používať recyklovaný poľnohospodársky odpad alebo vedľajšie produkty. Prvé testy ukázali, že kocky vydržia až 10 kg záťaž bez straty formy. Môžu byť opakovane použité desaťkrát – stačí rýchle umytie vodou alebo zriedeným bielidlom.

Potom ich možno hodiť do koša alebo do odpadu zo záhrady. Želé kocky ľadu ponúkajú alternatívu k tradičnému ľadu a mohli by potenciálne znížiť spotrebu vody a vplyv na životné prostredie. Ponúkajú stabilnú teplotu na zabránenie kazeniu potravín a mohli by byť ideálne pre spoločnosti pripravujúce jedlo, prepravné firmy a výrobcov potravín, ktorí potrebujú udržať tovar v chlade. Výskum bol publikovaný v časopise Sustainable Chemistry & Engineering.

Zdroj: futurity.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

A este pridat farbivo reakcia na: Revolúcia v chladení: Želé „kocky ľadu“ sa nikdy neroztopia

7.12.2021 10:12
Pri normalnom lade je jasne, kedy uz "dochladil". Pri tomto sa moze stat, ze si nikto nevsimne, ze chladeny objekt uz nie je chladeny. Mohli by to doplnit nejakou eko termochromatickou farbou, aby bolo zrejme, aku ma prave kocka teplotu.
Reagovať

to reakcia na: Revolúcia v chladení: Želé „kocky ľadu“ sa nikdy neroztopia

2.12.2021 22:12
co je za blbost, ved podobne veci existuju uz dlho. Vola sa to ice pack
Reagovať

RE: ale reakcia na: to

3.12.2021 14:12
ice pack je plastovy a dava sa do mraznicky, toto sa bude moct vyhodit do kompostera potravinoveho odpadu
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať