ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Bitcoin háji pozíciu lídra virtuálnych mien aj po rozdelení. Na päty mu však šliape aj Ethereum a Ripple

Prieskumy trhu
0

Najznámejšia virtuálna mena na svete bitcoin sa zhodnotila od začiatku roka viac než o 180 %. Bitcoinu však dýchajú na chrbát konkurenti, ktorí sa dokázali zhodnotiť ešte výraznejšie. Počet virtuálnych mien aktuálne prekročil hranicu tisíc. Ich trhová kapitalizácia dosahuje viac než 104 biliónov USD.

Kto prežije v budúcnosti? Bude to bitcoin, ethereum, ripple, litecoin, NEM, dash, IOTA, monero či stratis? To je otázka „za milión“. Jedno je však isté. Technologický pokrok v tejto oblasti je rýchly a prežije len ten najsilnejší. Kryptomenu si v súčasnosti vzhľadom na chýbajúcu reguláciu môže vytvoriť prakticky hocikto, čo zvyšuje tlak na konkurencieschopnosť.

Z bitcoinu dve meny

Rastúca konkurencia ostatných kryptomien viedla tvorcov bitcoinu k rozdeleniu na dve samostatné meny - bitcoin a bitcoin cash. Motívom bolo kryptomenu posunúť, reagovať na technologický pokrok a oslabujúci trhový podiel. Zmeny sa uskutočnili preto, že spracovanie transakcií sa dostávalo na hranicu kapacity siete a hrozilo, že transakcie budú prebiehať hodiny až dni. Bez zrýchlenia overovania transakcií nemá bitcoin vzhľadom na rastúci vplyv konkurentov šancu na dlhodobé prežitie.

Odtrhnúť sa od pôvodného konceptu virtuálnej meny sa rozhodla najmä veľká časť používateľov, ktorí nesúhlasili s navrhovanými technologickými zmenami. Rozdelenie na dve samostatné meny neprinieslo aktuálnym držiteľom žiadne straty, keďže vlastníci bitcoinu dostanú rovnaké množstvo novej kryptomeny. Prekvapením bolo, že cena bitcoinu na zmeny nereagovala výraznejšími pohybmi.

Ethereum s podporou veľkých hráčov

Nezhody okolo bitcoinu nahrávajú konkurencii a investori sa začínajú poohliadať po ostatných hráčoch s najvyššou trhovou kapitalizáciou. Stále viac a viac pozornosti na seba púta druhá najväčšia kryptomena ethereum. Ešte začiatkom tohto roka by sme za jednotku tejto meny zaplatili 8 USD. Jeho aktuálna hodnota je vyššia než 200 USD. Kryptomene sa začalo dariť po tom, čo ju podporili veľké spoločnosti, ako napr. Microsoft, Intel alebo JP Morgan.

Tretia najväčšia virtuálna mena podľa trhovej kapitalizácie – dosahuje viac než 6 mld. USD – je ripple, ktorý sponzoruje napríklad Google Ventures. Druhý kvartál roka zakončil so zhodnotením takmer o 4000 percent. Na rozdiel od bictoinu či etherea sa ripple špecializuje skôr na firemnú klientelu a konkurovať môže najmä poskytovateľom medzinárodných platieb.

Záujem investorov rastie

Kryptomeny zažívajú v poslednom období obrovský boom a tešia sa veľkému záujmu investorov. Ich cieľ je jednoznačný. Nepremeškať zrod nového Googlu či Facebooku a v dlhodobom horizonte si zabezpečiť desiatky či až stovky percent.

Je otázne, či si bitcoin dokáže udržať pozíciu lídra alebo ho predbehne iná virtuálna mena. Odhadovať budúci vývoj cien jednotlivých kryptomien je veľmi náročné. Bude záležať predovšetkým na flexibilite a schopnosti reagovať na konkurenciu. Technológia má však veľký potenciál vo využití prakticky v každej sfére biznisu. Záujem o virtuálne meny vyjadrili aj viaceré vlády, centrálne banky či nadnárodné koncerny.

Jakub Rosa
analytik Across Private Investments

bitcoin

Pridať komentár