SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Bude raz spoločné zdroje a bohatstvo prerozdeľovať umelá inteligencia?

Technológie
6

Nie je nijaké tajomstvo, že prevažná väčšina bohatstva v Spojených štátoch je sústredená v rukách malej skupiny ľudí, čo vytvára veľké nerovnosti. Vedci sa v tejto súvislosti začali pohrávať s fascinujúcou otázkou: Je strojové učenie lepšie vybavené ako ľudia na vytvorenie spoločnosti, ktorá spravodlivejšie rozdeľuje zdroje? Podľa článku, ktorý nedávno publikovali v časopise Nature výskumníci z DeepMind spoločnosti Google, sa zdá, že odpoveď je áno.

V článku sa opisuje séria experimentov, v ktorých hlboká neurónová sieť dostala za úlohu rozdeliť zdroje spravodlivejším spôsobom, aký preferujú ľudia. Účastníci experimentu sa zapojili do online ekonomickej hry, kde si v každom kole vybrali, či si ponechajú peňažný príspevok, alebo prispejú vybraným množstvom peňazí do kolektívneho fondu.

Tieto prostriedky by sa potom vrátili hráčom v rámci troch rôznych schém prerozdeľovania založených na rôznych ľudských ekonomických systémoch a jednej ďalšej schémy úplne vytvorenej umelou inteligenciou, ktorá sa nazýva Human Centered Redistribution Mechanism (HCRM). Ľudia potom hlasovaním rozhodli, ktorý systém uprednostňujú. Ukázalo sa, že distribučná schéma HCRM vytvorená AI bola preferovaná väčšinou účastníkov.

Zatiaľ čo striktné libertariánske a rovnostárske systémy rozdeľujú výnosy napríklad na základe toho, koľko každý hráč prispel, systém AI prerozdeľoval bohatstvo spôsobom, ktorý konkrétne riešil výhody a nevýhody hráčov na začiatku hry. Tento mechanizmus bol progresívny: podporoval zvýhodnenie tých, ktorí začali hru v majetkovej nevýhode, na úkor tých, ktorí mali vyšší počiatočný kapitál. Samozrejme, nepotrebujeme AI, aby nám ukázala, že sú možné udržateľnejšie spôsoby života.

V rozpore s dogmou hyperkonkurenčného kapitalizmu existujú vedecké dôkazy, že ľudské bytosti sú prirodzene predisponované na spoluprácu, zdieľanie a kolektívnu prosperitu. Aj keď ľudskí účastníci uprednostňovali systém vytvorený umelou inteligenciou, nemusí to nevyhnutne znamenať, že by spravodlivo uspokojil potreby ľudí vo väčšej mierke. Výskumníci tiež rýchlo zdôraznili, že experimenty nie sú návrhom na správu vecí verejných založenú na umelej inteligencii, ale rámcom pre budúci výskum toho, ako by umelá inteligencia mohla zasahovať do verejnej politiky.

Zdroj: vice.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

Má to logiku reakcia na: Bude raz spoločné zdroje a bohatstvo prerozdeľovať umelá inteligencia?

14.7.2022 22:07
Väčšina ľudstva má menšinu zdrojov, t.j. i kapitálu. Zákonite preto väčšina respondentov bude uprednostňovať systém prerozdelenia profitu, ktorý bude prerozdeľovať v prospech tých, ktorí mali na štarte menší kapitál a zdroje.
Nejde o žiaden sklon ľudstva k filantropii a predispozíciu na sdieľanie a kolektívnu prosperitu.
Jednoduchá matematika.
Reagovať

RE: Tak ja už teraz nechcem deti: Nemám čo žrať a idem deti robiť, nie? Ako mi ujo Karol povedal. reakcia na: Má to logiku

15.7.2022 11:07
Ujo Karol mi takto povedal: Nemáš čo žrať a ideš deti robiť, nie? Veru, svätá pravda.
Reagovať

RE reakcia na: Bude raz spoločné zdroje a bohatstvo prerozdeľovať umelá inteligencia?

14.7.2022 18:07
Vždy keď je v nadpise článku otáznik, odpoveď je: NIE.
Reagovať

AI bude prerozdeľovať zdroje, ale až po tretej svetovej vojne, ktorá bude jadrová a mnoho zdrojov zničí reakcia na: Bude raz spoločné zdroje a bohatstvo prerozdeľovať umelá inteligencia?

14.7.2022 18:07
Podľa mňa AI nastúpi až po tretej svetovej vojne, ktorá bude jadrová a mnoho zdrojov nám ukrojí. Ľudia nie sú schopní racionálne uvažovať a podeliť sa so zdrojmi. Terajší ľudia hlavne zdierajú slabších, bude potrebná zrejme veľká tretia očista ľudstva. Musí sa oddeliť zrno od pliev. Inak to nevidím.
Reagovať

RE: AI bude prerozdeľovať zdroje, ale až po tretej svetovej vojne, ktorá bude jadrová a mnoho zdrojov zničí reakcia na: AI bude prerozdeľovať zdroje, ale až po tretej svetovej vojne, ktorá bude jadrová a mnoho zdrojov zničí

15.7.2022 16:07
lenze to tak nefunguje. zostanu tu rovnaki coxoti ako pred jadrovou vojnou len v nizsej koncetracii.
navyse ta umela inteligencie tak stupidna ze by so jej nedal prerozdelovat ani zapalkove skatulky
Reagovať

RE: ty si šialený reakcia na: AI bude prerozdeľovať zdroje, ale až po tretej svetovej vojne, ktorá bude jadrová a mnoho zdrojov zničí

14.7.2022 18:07
šialenec
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať