Našli lieky, ktoré predĺžia ľudský život o 30 %

5

Vedci z Mayo Clinic tvrdia, že senolytické lieky posilňujú kľúčový proteín v tele, ktorý môže chrániť starších ľudí pred prejavmi starnutia a rôznymi chorobami. Demonštrujú to v štúdiách na myšiach a ľuďoch a ich zistenia boli publikované v časopise eBioMedicine. Senolytiká vyvinuté na Mayo Clinic boli podané po vyčistení krvného obehu od senescentných alebo tzv. zombie buniek. Tieto bunky prispievajú k mnohým chorobám a negatívnym aspektom starnutia. Štúdia ukazuje, že odstránenie starnúcich buniek výrazne zvyšuje produkciu ochranného proteínu nazývaného a-klotho.

Čo sú zombie bunky? Vo vedeckej komunite sa nazývajú senescentné (starnúce) bunky a ide o bunky vo vašom tele, ktoré „odmietajú zomrieť“. Ak normálna bunka trpí nejakým druhom stresu, tento stres ju núti urobiť jednu z troch vecí: opraviť sa, odumrieť alebo sa stať zombie bunkou. Zombie bunky nie sú nevyhnutne zlé. Výskum z roku 2017 ukazuje, že bunka namiesto toho, aby sa nekontrolovane množila a pomáhala vytvárať nádor, môže sa stať zombie bunkou a prestať rásť. V iných súvislostiach však majú zombie bunky negatívne účinky.

Ako sa hromadia v tele, môžu vášmu telu sťažiť opravu tkaniva a môžu uvoľňovať chemikálie, ktoré poškodzujú normálne bunky v okolí. Niektoré štúdie spájajú zombie bunky s niekoľkými chorobami súvisiacimi s vekom vrátane aterosklerózy (forma srdcového ochorenia), cukrovky a pľúcneho ochorenia. Senolytiká sú špecifickou triedou liekov, ktoré pomáhajú odstraňovať zombie bunky. Vedci najprv ukázali, že senescentné bunky znižujú hladiny a-klotho v troch typoch ľudských buniek: endotelových bunkách pupočnej žily, obličkových bunkách a mozgových bunkách.

Takisto preukázali, že použitím senolytík dasatinib plus kvercetín u troch typov myší sa a-klotho zvýšilo. Potom podali dasatinib plus kvercetín účastníkom klinickej štúdie s idiopatickou pľúcnou fibrózou a a-klotho sa u nich tiež zvýšilo. Proteín a-klotho je dôležitý na udržanie dobrého zdravia, ibaže má tendenciu klesať s vekom a najmä pri viacerých ochoreniach vrátane Alzheimerovej choroby, cukrovky a ochorenia obličiek. Štúdie na zvieratách ukázali, že zníženie a-klotho u myší skracuje dĺžku života a zvýšenie a-klotho u myší s vloženým génom, ktorý spôsobuje jeho produkciu, predlžuje život o 30 %.

Zvýšenie a-klotho u ľudí je dosť ťažké najmä pre jeho nestabilitu. Musel by sa podávať do žily, nedal by sa prijať ústami. Táto štúdia však ukazuje, že senolytiká, ktoré sa môžu podávať perorálne, zvyšujú a-klotho u ľudí s idiopatickou pľúcnou fibrózou, ochorením súvisiacim so starnutím, ktoré vedie k vážnym dýchacím ťažkostiam a smrti. Senolytikum dasatinib nie je k dispozícii ako voľne predajný liek. Kvercetín je však dostupný vo forme doplnkov a jeho príjem môžete zvýšiť aj tým, že budete jesť viac cibule, jabĺk (so šupkou!), citrusových plodov a petržlenu.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Mne nepredlžujte prosím život. Len ma tu trápia, hádajú sa a ponižujú. Nechajte ma prosím v pokoji umrieť v 40tke, budem vďačný reakcia na: Našli lieky, ktoré predĺžia ľudský život o 30 %

14.7.2022 18:07
Mne nepredlžujte prosím život. Len ma tu trápia, hádajú sa a ponižujú. Nechajte ma prosím v pokoji umrieť v 40tke, budem vďačný. Je tu s Vami zle. O 30% dlhší život je pre mňa o 30% dlhšie trápenie. Kiež by ma Panna Mária už vzala tam na druhý svet z tohoto slzavého údolia. Táto cesta je len kameň a tŕň.
Reagovať

RE: Mne nepredlžujte prosím život. reakcia na: Mne nepredlžujte prosím život. Len ma tu trápia, hádajú sa a ponižujú. Nechajte ma prosím v pokoji umrieť v 40tke, budem vďačný

19.7.2022 18:07
Panna Maria potrebuje tvoje utrpenie na obratenie hriesnikov. Pozri posledne posolstvo z Dechtic...
Reagovať

Ďakujeme vám za článok reakcia na: Našli lieky, ktoré predĺžia ľudský život o 30 %

14.7.2022 15:07
Dík za článok, ste super :)
Reagovať

Ty si mentalne postihnuta, nevies co hovoris :( reakcia na: Ďakujeme vám za článok

17.7.2022 22:07
Ty si mentalne postihnuta, nevies co hovoris. Skodis ludstvu :(
Reagovať

NAŠLI... moji rádcové, našli..? reakcia na: Našli lieky, ktoré predĺžia ľudský život o 30 %

14.7.2022 09:07
Ešte že našli, asi niekto stratil... inak normálny človek tomuto článku nemôže rozumieť, tak vďaka... jesť jablká aj so šupou, tomu sa vraví objav..!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať