SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Canon RF 16 mm f/2.8 STM: lacný ultraširokouhlý objektív pre bezzrkadlovky

2

Pri pohľade na parametre tohto full frame širokouhlého objektívu s ohniskovou vzdialenosťou 16 mm a svetelnosťou f/2,8 by ste určite neuhádli jeho cenu. Nebudem vás napínať, objektív stojí 300 eur, takže otázka je postavená tak, či takýto objektív potrebujete a nie či si ho môžete dovoliť. Medzi objektívmi RF určenými pre bezzrkadlovky produktovej rodiny Canon R nájdete aj dizajnovo a funkčne identický objektív Canon RF 50mm f/1.8 STM, ktorý má dokonca aj rovnaký 43 mm závit na filter. Absencia zrkadla u bezzrkadlovky umožnila skrátiť vzdialenosť medzi zadným optickým členom a snímačom na 20 mm, takže 16 mm ultraširokouhlý svetelný objektív pre full frame môže mať predný optický člen s relatívne malým priemerom. Telo objektívu je z kvalitného plastu, bajonet je kovový.

Zdroj: Canon.

Vnútorný tubus objektívu sa vysúva v závislosti od zaostrenia. Objektív má len jeden ovládací krúžok, pre ktorý môžete prepínačom priradiť jeden z dvoch režimov – buď manuálne zaostrovanie, alebo ovládanie niektorej funkcie, napríklad kompenzácie expozície, clony a podobne. Na prepínanie AF a MF, čiže automatického a manuálneho zaostrovania musíte použiť menu. Prívlastok STM (step motor) v označení znamená, že na zaostrovanie sa využíva krokový motorček. Zaostrovanie je rýchle a tiché, takže neruší ani ak pri nakrúcaní videa snímate zvuk vstavaným mikrofónom bezzrkadlovky.

V tejto cenovej kategórii nemôžete očakávať optickú stabilizáciu obrazu a pri ohniskovej vzdialenosti 16 mm ju väčšinou ani nepotrebujete. Veľmi príjemne ma prekvapila minimálna zaostrovacia vzdialenosť 13 cm, pričom zaostrovacia vzdialenosť sa počíta od roviny snímača, takže objektív dokáže zaostriť na objekt relatívne blízko pred objektívom, približne 5 cm. Makro zábery týmto objektívom sú super, akurát si musíte poradiť s nasvietením objektu umiestneného tak blízko pred objektívom.  Pri vysokej svetelnosti tak môžete dosiahnuť pomerne malú hĺbku ostrosti, takže aj pomerne blízke pozadie bude rozostrené.   

Vľavo makrozáber, vpravo vzdialenosť figurky od objektívu

Ultraširokouhlý objektív som potreboval, tak som si Canon RF 16 mm f/2.8 STM rovno kúpil. Predtým som občas používal objektív Canon EF 16-35mm f/4 a zistil som, že som ho takmer vždy mal na najkratšom ohnisku, takže RF 16 mm f/2.8 bola jasná voľba.

Objektív som testoval na full frame bezzrkadlovke Canon EOS R a taktiež na novej bezzrkadlovke EOS R10, ktorá má APS-C snímač. Na fotoaparátoch s APS-C snímačom, napríklad Canon R7, alebo R10 s multiplikátorom 1,6 x bude tento objektív mať uhol záberu ekvivalentný s ohniskom 25,6 mm. Ak potrebujete užší uhol záberu pri natáčaní videa, môžete aj na full frame bezzrkadlovkách použiť režim orezu na APS-C a dosiahnuť ohniskovú vzdialenosť 25,6 mm.

 Na obidvoch bezzrkadlovkách som fotil aj nakrúcal videá. Aj pri úplne odclonenom objektíve je obraz v strede ostrý, smerom k okrajom ostrosť samozrejme klesá. Stačí však zacloniť o jeden stupeň na f/4 a ostrosť v rohoch sa badateľne zlepší. Od clony f/11 sa začína prejavovať difrakcia, takže obraz je mäkší. Pri detailnom pohľade na kontrastné hrany sa dá pozorovať určitá miera chromatickej aberácie, avšak je prijateľná a neruší. Navyše ak fotíte do RAW, tak sa dá pri spracovaní záberov účinne kompenzovať.

Vľavo zábery bez korekcie skreslenia a vinetácie, vpravo korigované zábery. Skreslenie na hornom ibrázku prezrádza zodorovná tyč, Na spodnom obrázku skreslenie nie je také rušivé.

Negorigovaný RAW záber

Prirodzenou vlastnosťou ultraširokouhlých objektívov je súdkovité skreslenie, ktoré je však účinne kompenzované tak pri fotení do JPG, ako aj pri nakrúcaní videí. Mimochodom pri pohľade na nekorigovaný obraz zistíte, že objektív má širšie fyzické zorné pole, ktoré zodpovedá ohniskovej vzdialenosti približne 14 mm aby bolo možné čo najlepšie korigovať geometrické skreslenie.

Veľmi dobre je kompenzovaná aj vinetácia, čiže stmavenie obrazu v rohoch. Nekorigovaná vinetácia v rohoch úplne odcloneného objektívu je viac ako 3 EV (expozičné stupne). Pri zaclonení na f/5.6 sa zníži na -2 EV. Vinetácia je často užitočným kreatívnym prvkom, ktorý má pritiahnuť pozornosť do stredu obrazu.

Ultra širokouhlý objektív zmenšuje objekty na pozadí, takže klasické kompozičné pravidlo predpokladá zaujímavý predmet v popredí. Ak taký predmet nenájdete, je až na výnimky potvrdzujúce pravidlo škoda stláčať spúšť. Najčastejším scenárom pre fotenie týmto objektívom bude dominantný objekt v popredí, ktorý v porovnaní s objektmi na pozadí bude vykreslený väčší. Jedným z príkladov môže byť tvár vloggera. Je pravda, že na portréty sa hodí viac ohnisko 50 – 80 mm, ale pri vhodnej vzdialenosti ani „šestnástka“ proporcie tváre neskreslí. Napokon vloggeri aj tak využívajú priblíženie sa k objektívu kamery ako kreatívny prvok. Na bežné portréty sa tento objektív nehodí a pri fotení skupiniek osôb treba zvážiť kompozíciu. Ďalším scenárom bude  fotenie architektúry ak sa nemôžete dostatočne vzdialiť od snímaného objektu a samozrejme aj krajinárska fotografia. Veľký zorný uhol oceníte aj pri fotení, či filmovaní interiérov vozidiel. Pre rozostrenie pozadia môžete využiť krátku zaostrovaciu vzdialenosť, takže aj napriek malej ohniskovej vzdialenosti sa vám podarí rozostriť pozadie za objektom, ktorý je blízko pred objektívom.

Na niektoré typy produktovej fotografie sa ultraširokouhlý objektív nehodí. Subwoofer vľavo je v skutočnosti hranol. s kolmými stenami a hranami.

Povrchová úprava optických členov Canon SSC (Super Spectra Coating) účinne eliminuje odlesky aj v prípade ak je slnko v rohu záberu. Ak zaostríte na blízky objekt, podarí sa vám aj pri takomto krátkom ohnisku rozmazať pozadie. Musím pochváliť pekný bokeh, čiže estetický dojem z rozostrených oblastí. Pri zaclonení sa bokeh krúžky vplyvom clony so siedmimi lamelami menia na sedemuholníky. Keď už spomínam počet lamiel clony, tak pri silnom zaclonení sa na bodových zdrojov svetla vytvára efekt 14-cípových hviezd. 


                                         

Technické parametre: Ohnisková vzdialenosť (ekvivalent full frame): 16 mm; svetelnosť: f/2.8; zorný uhol: 98° horizontálne, 74°10 vertikálne; konštrukcia: 9 optických prvkov v 7 skupinách, počet lamiel clony: 7;  minimálna clona: f/22; minimálna zaostrovacia vzdialenosť: 0,13 m; závit pre filter 43mm; rozmery: 69,2 x 40,5 mm; hmotnosť 165g.

+ svetelnosť, ostrá kresba, kompaktné rozmery, rýchly a presný autofokus zaostruje od 13 cm

- potešil by prepínač AF / MF a slnečná clona v balení

Hodnotenie 8

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Canon RF 16 mm f/2.8 STM bezzrkadlovka širokouhlý objektív objektív

2 komentáre

LACNÝ... reakcia na: Canon RF 16 mm f/2.8 STM: lacný ultraširokouhlý objektív pre bezzrkadlovky

25.7.2022 09:07
... keď už sa teším že je lacný, bolo by dobré vedieť KOĽKO STOJÍ... :)
Reagovať

LACNÝ... reakcia na: Canon RF 16 mm f/2.8 STM: lacný ultraširokouhlý objektív pre bezzrkadlovky

25.7.2022 09:07
... keď už sa teším že je lacný, bolo by dobré vedieť KOĽKO STOJÍ... :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať