SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Krátke proteínové sekvencie by mohli dramaticky rozšíriť ľudský genóm

2

V súčasnosti je známych len 19 370 ľudských génov, ktoré kódujú proteíny. Dnešné katalógy však zahŕňajú len gény pre proteíny, z ktorých každý obsahuje aspoň 100 aminokyselín, čo je hranica zvolená čiastočne preto, že dlhšie sekvencie DNA uľahčujú genetikom hľadanie spoločných znakov medzi druhmi. Je známe, že existuje mnoho menších proteínov, ale tie zväčša zostali nepovšimnuté, hoci sa ukázalo, že niektoré z nich zohrávajú kľúčovú úlohu pri regulácii imunitného systému, blokovaní iných proteínov a ničení chybných RNA.

Skutočnosť, že boli zo skúmania vylúčené, predstavuje podľa niektorých odborníkov veľkú dieru v genetike a vývojovej biológii. Keď sa gény prekladajú do proteínov, najprv sa prepisujú do útržkov mRNA. Bunkové organely nazývané ribozómy potom čítajú tieto sekvencie mRNA a podľa ich pokynov spájajú aminokyseliny do proteínov. Keď vedci vyhľadávajú gény, zvyčajne hľadajú charakteristické sekvencie DNA, ktoré sú lemované signálmi štart a stop pre proces zostavovania bielkovín, teda tzv. otvorené čítacie rámce (open reading frames – ORF).

Mnohé známe miniproteíny už zohrávajú kľúčovú úlohu v bunkovom metabolizme a chorobách, takže medzinárodné úsilie o katalogizáciu nových a určenie ich funkcií, ktoré bolo nedávno oznámené v časopise Nature Biotechnology, by mohlo vrhnúť svetlo na širokú škálu biochemických procesov a poskytnúť ciele pre nové lieky. Rozšírený katalóg by mohol byť bohatým zdrojom poznatkov o genetických súvislostiach chorôb. 

Zdroj: science.org.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Dramaticky hlupy Luboslav Lacko reakcia na: Krátke proteínové sekvencie by mohli dramaticky rozšíriť ľudský genóm

25.7.2022 09:07
Dramaticky hlupy Luboslav Lacko
Reagovať

Dramaticky hlupy Luboslav Lacko reakcia na: Krátke proteínové sekvencie by mohli dramaticky rozšíriť ľudský genóm

25.7.2022 09:07
Dramaticky hlupy Luboslav Lacko
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať