SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Chieftronic PowerPlay Gold GPU-550FC / Svieži vietor medzi napájacími zdrojmi

0

Chieftronic je nová herná značka firmy Chieftec, ktorá sa radí k najskúsenejším, čo sa týka výroby počítačových skriniek a zdrojov. Zdroje Chieftronic sú dostupné zatiaľ v dvoch radoch – účinnejšie a výkonnejšie PowerPlay Platinum a lacnejšie PowerPlay Gold.

Testovaný PowerPlay Gold má štítkový výkon 550 W, teda optimálny pre stredne výkonné zostavy s procesormi Core i5-9600K/AMD Ryzen 5 3600X a grafikami GeForce RTX 2060S/Radeon RX 5700.

Pri 50-percetnom zaťažení zdroj dosahuje účinnosť 93,5 %, čím nemá ďaleko od platinovej nálepky, vyššej o úroveň. Spodnú hranicu deklarovanej certifikácie 80Plus Gold s rezervou presahuje i pri zaťažení 20 % (91,2 %) a 100 % (89,6 %). Výkon si drží stabilne aj pri zaťažení 12-voltovej vetvy na papierových 45,9 A. Na maximálnych otáčkach je už chod hlučnejší (od 90 % idú otáčky hore skokom), no pri rozumnom zaťažení do 75 % sa hladina hluku drží na príjemných 34,5 dBA (merané z 30 centimetrov). Pri nízkom zaťažení (10 – 20 %) mohol byť zdroj pokojne ešte tichší a otáčky zodpovedajúce 33,5 dBA ešte pomalšie, ale ospravedlňuje to možnosť ventilátor úplne odstaviť hardvérovým prepínačom, kde je chod do 30 % zaťaženia pasívny. Môžeme teda hovoriť o tichom zdroji, ktorý v hernej zostave dozaista prehluší grafika alebo chladič na procesore. Vstavaný ventilátor s guľôčkovými ložiskami od Yate Loon patrí rozhodne k tomu lepšiemu, čo sa do zdrojov dáva. Jeho chod sa nevyznačuje žiadnym vrčaním či inými neželanými zvukmi a za pochvalu stoja i takmer bezhlučné cievky.

Skladba kondenzátorov je okrem výnimiek tvorená špičkovými modelmi Nichicon. Len v rámci sekundárnej časti sú použité (stále slušné, „105-stupňové“) modely Panasonic. To znamená, že produktové stránky neklamú a osadenie naozaj pozostáva z kvalitných japonských kondenzátorov. Zvlnenie výstupného napätia na +12 V je minimálne (rovnako aj na ostatných vetvách), podľa záťaže 17 – 25 mV. Nechýba ani žiadna z potrebných ochrán, navyše s vhodne nastavenými limitmi, čo nebýva pravidlom.

Za pochvalu stoja kompletne ploché káble. Tie sú navyše dostatočne dlhé i do väčších skriniek (8-pin EPS má slušných 70 cm) a posledný konektor SATA môže byť od zdroja vzdialený viac ako meter. Z konštrukčného hľadiska je diskutabilná iba nadštandardná dĺžka šasi (160 mm), no žiadna lepšia skrinka s ňou nebude mať ťažkosti.

Nakoniec však ako vždy rozhoduje cena. Tá je s ohľadom na kratšiu, iba trojročnú záruku nastavená možno trochu vyššie, než by bolo vhodné. Pri takej silnej konkurencii, aká momentálne na trhu zdrojov je, bude mať tento zdroj Chieftronic ťažký život aj napriek tomu, že mu takmer niet čo vytknúť.

 „Veľmi podarená premiéra: pekne vyvážený návrh bez väčších kompromisov.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Použité sú kvalitné kondenzátory, slušná účinnosť, nízke zvlnenie napätia, tichý chod, odpojiteľné, ploché káble
- Vyššia cena, iba trojročná záruka

Cena: 95 EUR

Hodnotenie:

Cena/výkon: 80 %
Účinnosť: 90 %
Kvalita osadenia: 95 %
Tichosť: 95 %
Celkovo: 90 %

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Chieftronic PowerPlay Gold

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať