SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Čiapka na monitorovanie mozgovej príhody môže cestou do nemocnice zachrániť život

0

Keď človek utrpí mozgovú príhodu, treba čo najrýchlejšie určiť jej závažnosť. Práve preto bola vytvorená nová experimentálna čiapka na čítanie mozgových vĺn, ktorá umožňuje vyhodnotiť mozgovú príhodu ešte pred tým, ako sa pacient dostane do nemocnice.

Prenosný prístroj s funkciou EEG (elektroencefalogram), ktorý navrhol tím holandských vedcov z UMC (University Medical Centers) v Amsterdame, je určený na použitie v sanitkách u pacientov, ktorí utrpeli ischemickú mozgovú príhodu, čo je najčastejší druh mŕtvice.  Na základe údajov o mozgových vlnách získaných pomocou čiapky možno určiť, či je zablokovaná mozgová cieva veľká alebo malá.

SAMSUNG 042024 Advertisement

To je dôležitý faktor, pretože ak je cieva veľká, pacienta treba previezť do špecializovanej nemocnice, kde sa zrazenina môže chirurgicky odstrániť. Ak je zablokovaná cieva menšia, pacienta možno previezť do bežnej nemocnice a nasadiť mu lieky na riedenie krvi.  Čiapka bola v rokoch 2018 až 2022 testovaná v 12 holandských sanitkách na viac ako 400 pacientoch. Zistilo sa, že „rozpoznáva pacientov so závažnou ischemickou cievnou mozgovou príhodou s veľkou presnosťou“. V súčasnosti ju komerčne využíva spin-off spoločnosť TrianecT.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať