SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Implantácia buniek produkujúcich inzulín do oka by mohla pomôcť pri liečbe cukrovky

0

Cukrovka je jeden z najpálčivejších zdravotných problémov súčasnosti a švédski vedci teraz ukázali nový potenciálny spôsob liečby tohto ochorenia. Sľubná nová terapia zahŕňa pestovanie nových pankreatických buniek z kmeňových buniek pacienta, ich vloženie do zariadenia a implantovanie do tela. Klinické skúšky na ľuďoch ukázali, že táto metóda je úspešná, ale má to jeden veľký háčik – imunitný systém rozpozná zariadenie ako cudzie a odmietne ho. Imunosupresívne lieky tomu dokážu zabrániť, ale zároveň robia pacienta náchylným na infekcie a iné choroby.

Teraz vedci z KTH Royal Institute of Technology Karolinska Institutet demonštrovali spôsob, ako zabrániť odmietnutiu implantátu. Zatiaľ čo v predchádzajúcich štúdiách sa zariadenie implantovalo pod kožu, v rámci novej štúdie ho tím umiestnil do oka. V oku sa totiž nenachádzajú také druhy imunitných buniek, ktoré by na implantát reagovali zle. Navyše je blízko ciev, ktoré umožňujú inzulínu rýchlo sa dostať do krvného obehu. Vedci tak môžu ľahko monitorovať jeho funkciu len pohľadom do oka.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Pri svojich testoch vedci vyvinuli zariadenie v tvare klinu s dĺžkou 240 mikrometrov a implantovali ho myšiam do prednej komory oka – do priestoru medzi rohovkou a dúhovkou. Zariadenie obsahovalo mikroorgány v podobe pankreatických ostrovčekov, ktoré produkujú inzulín. Pri testoch na myšiach tím preukázal, že zariadenie bolo schopné zostať na mieste počas niekoľkomesačného trvania experimentov. Bunky sa rýchlo integrovali s cievami v oku a boli schopné normálne fungovať počas tohto obdobia.

Táto štúdia potvrdzujúca koncepciu ukazuje, že oko je sľubným miestom pre bunkové terapie na liečbu cukrovky, ako aj iných ochorení. Výskum bol uverejnený v časopise Advanced Materials.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať