CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Čína úspešne vypustila do vesmíru ťažkú nosnú raketu Čchang-čeng 5

Tlačové správy
0

Čína vypustila vo štvrtok do kozmu svoju novú ťažkú nosnú raketu Čchang-čeng 5. Ide o významný krok smerom k ambíciám krajiny vytvoriť vesmírnu stanicu s ľudskou posádkou, píše agentúra DPA.
Raketa s výškou 57 metrov odštartovala z kozmodrómu Wen-čchang na ostrove Chaj-nan. Na obežnú dráhu Zeme vyniesla experimentálnu družicu Š'-ťien 17 a iné vybavenie pre stanicu, ktorá má byť dokončená do roku 2022.

Čchang-čeng 5 je schopná niesť náklad s hmotnosťou do 25 ton a počíta sa s ňou aj pri transporte ústredného modulu stanice, známeho ako Tchien-che 1, do vesmíru.

Keď v roku 2024 ukončí Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) podľa plánov svoju prevádzku, bude čínska vesmírna stanica jedinou svojho druhu so stálou ľudskou posádkou; otázkou však zostáva, či bude dovtedy dokončená.

Nosné a technologické vlastnosti priraďujú raketu Čchang-čeng 5 do rovnakej triedy, v akej je aj aktuálne najsilnejšia americká raketa Delta IV Heavy, pripomína webový spravodajský portál BBC.

Americké spoločnosti SpaceX a Blue Origin vyvíjajú ťažké nosné rakety, ktoré by mali byť schopné vyniesť na nízku obežnú dráhu Zeme (LEO) náklad s hmotnosťou najmenej 50 ton.

Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa takisto pripravuje na prvý let svojej vlastnej ťažkej nosnej rakety Space Launch System, ktorá bude môcť dopraviť na LEO náklad s hmotnosťou až 130 ton. NASA hodlá túto raketu použiť aj pri transporte astronautov na planétu Mars. Jej prvý let je naplánovaný na rok 2018.

SITA

Všetky autorove články
Čína raketa vesmir

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať