SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Citroën Skate: Takto môže vyzerať budúcnosť dopravy v meste

4

Citroën predstavil zaujímavý koncept mobility, ktorý spája niekoľko perspektívnych dopravných technológií do jedného univerzálneho vozidla. Citroën Skate je autonómna platforma elektrického vozidla, vybavená rôznymi druhmi modulov v závislosti od aktuálnej úlohy. Citroën Skate je navrhnutý tak, aby fungoval takmer nepretržite a dobíjal sa na vyhradených indukčných nabíjačkách. Maximálna rýchlosť môže byť obmedzená na 25 km/h alebo 5 km/h v závislosti od spôsobu použitia.

Hydraulické odpruženie zjemňuje nárazy a otrasy pre tých, ktorí sa vo vozidle vezú. Kolesá navrhnuté v spolupráci so spoločnosťou Goodyear sú vybavené malými elektromotormi a guľovitými pneumatikami, ktoré vozidlu umožňujú pohybovať sa akýmkoľvek smerom. Citroën Skate meria 2,6 m na dĺžku, 1,6 m na šírku a 51 cm na výšku. Je navrhnutý tak, aby mohol jazdiť vo vyhradených pruhoch, pričom pohyb po meste riadi inteligentný systém správy vozidlového parku. 

Citroën predstavil tri dizajny modulov pre podvozok Skate, ktoré sa dajú na platformu namontovať už za 10 sekúnd. Dva z nich boli navrhnuté v spolupráci s francúzskou hotelovou spoločnosťou Accor. Modul Sofitel En Voyage ponúka vysoký komfort, ktorý možno spájať s luxusnou hotelovou značkou. Batožina sa vkladá do vyhradeného priestoru, zatiaľ čo LED pás zobrazuje informácie o novinkách, počasí a čase cesty. Medzi ďalšie funkcie patrí bar, zvukový systém, prispôsobiteľné osvetlenie a dotykový tablet na videokonferenčné hovory. 

V spolupráci so spoločnosťou Accor bol navrhnutý aj modul Pullman Power Fitness, ktorého cieľom je spojiť fyzickú aktivitu s dochádzaním do práce. Veslovací aj cvičebný stroj sa nachádzajú v sklenenej bubline, ktorá zabezpečuje súkromie pre cestujúcich, ale im umožňuje výhľad von. Digitálny tréner je k dispozícii prostredníctvom holografickej obrazovky a Citroën tvrdí, že cvičenie, ktoré prebieha na palube, sa môže využiť na nabíjanie batérií vozidla.

Tretí modul s názvom JCDecaux City Provider je inšpirovaný pouličnými lavičkami. Uzavretá kabína s tmavými oknami poskytuje v prípade potreby súkromie, zatiaľ čo oproti nej sa nachádza otvorený priestor s ochranou pred poveternostnými vplyvmi, ktorú poskytuje markíza. Kabína City Provider je určená až pre päť cestujúcich a je vybavená nabíjaním cez USB a interaktívnymi obrazovkami na plánovanie cesty a turistické informácie.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Kedysi mali komunisti malý vláčik, ktorý tu premával na trati a vozil ľudí. Teraz to volajú Úrban Kolektif :-D reakcia na: Citroën Skate: Takto môže vyzerať budúcnosť dopravy v meste

17.10.2021 19:10
Kedysi mali komunisti malý vláčik, ktorý tu premával na trati a vozil ľudí. Teraz to volajú Úrban Kolektif :-D Tiež to tým komoušom išlo tak cca 20km/h a ako Urban Kolektif aj oni striedali vagóny v zime v lete otvorený zatvorený. Len títo tam dali batériu. Komunisti to mali na uhlie vláčik. Nič nové pod slnkom, len toto bude jazdiť autonómne bez vodiča. Noo trošinku to oproti tým komunistom vylepšili, ale inak to isté :-D
Reagovať

Luboslav Lacko bludy reakcia na: Citroën Skate: Takto môže vyzerať budúcnosť dopravy v meste

11.10.2021 08:10
Luboslav Lacko bludy
Reagovať

RE: Luboslav Lacko bludy reakcia na: Luboslav Lacko bludy

11.10.2021 12:10
Už som si myslel, že si nezvästný, keď som tu od piatku nevidel podobný komentár :)
Reagovať

RE: RE: Luboslav Lacko bludy reakcia na: RE: Luboslav Lacko bludy

11.10.2021 23:10
Lacko nic zle cez vikend nepublikoval ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať