SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Čoskoro si Windows nebudeme na počítače inštalovať, ale budú sa streamovať z cloudu

7

Windows 365 je cloudová inštalácia systému Windows 11, čo znamená, že sa vám streamuje, a nie inštaluje do lokálneho počítača. V súčasnosti je k dispozícii pre podniky v troch rôznych plánoch. Informácie, ktoré získal web Windows Latest, však naznačujú, že budú existovať aj verzie Windows 365 určené pre bežných používateľov. Jeden z nich bude individuálne predplatné a druhý rodinný balík (pre viacerých používateľov, ktorý bude, samozrejme, lacnejší ako plán pre jednu osobu).

Ceny zatiaľ nie sú známe, ale podľa interných informácií Microsoft uvažuje o tom, že by si za najlacnejší spotrebiteľský produkt Windows 365 účtoval aspoň 10 USD mesačne, ale možno skôr 20 USD. Pravda, treba to brať s rezervou. Možno však očakávať, že spotrebiteľské predplatné bude pravdepodobne lacnejšie ako firemné. Windows Latest počíta s tým, že cloudová verzia Windows 11 príde na jeseň, takže teoreticky by to mohlo byť už o niekoľko mesiacov. Materiály, ktoré sa nedávno dostali na svetlo sveta, veľmi jasne ukazujú ambície softvérového gigantu v oblasti cloudu.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Microsoft vidí budúcnosť spotrebiteľského priestoru v tom, že Windows 11 sa presunie do cloudu a inštalácia operačného systému sa bude spravovať na vzdialenom serveri a prenášať do akéhokoľvek zariadenia kdekoľvek. No skôr ako spoločnosť úplne prejde na cloudovú verzu a celkom vylúči lokálne inštalácie, mohol by najprv ponúknuť nejaký kompromis pre používateľov systému Windows 11, ktorý by zahŕňal systém s duálnym spúšťaním, ktorý by sa dal používať buď lokálne, alebo ako cloudový počítač.

To by bola o niečo ľahšie prehltnuteľná pilulka pre tých, ktorí majú obavy z úplného prechodu na cloudový počítač. (Obavy sa týkajú napríklad bezpečnosti a ochrany osobných údajov, keď má Microsoft všetky vaše aplikácie a údaje na svojich serveroch.) V súčasnosti už prebiehajú práce na testovaní Windows 365 Boot pre Windows 11, ktorý umožňuje prihlásiť sa buď do cloudovej inštancie počítača, alebo do lokálnej inštalácie systému Windows na stolovom počítači.

Microsoft však s presadzovaním myšlienky cloudového PC bude musieť byť dosť opatrný, pretože ide o veľkú zmenu. Isté je len to, že koncept cloudového PC sa v určitom okamihu takmer naisto dostane k spotrebiteľom. Ďalšia myšlienka, ktorú Microsoft možno skúma, je idea lacných počítačov s predplatným a pripojením na cloud, dotovaných reklamami.

Zdroj: techradar.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

Zatiaľ mám 11ky v cene kompu, akonáhle bude treba mesačnú platbu, dám tam Linux Mint reakcia na: Čoskoro si Windows nebudeme na počítače inštalovať ale budú sa streamovať z cloudu

29.7.2023 22:07
Nezaplatím, Linux Mint je zdarma
Reagovať

Nezmysel reakcia na: Čoskoro si Windows nebudeme na počítače inštalovať ale budú sa streamovať z cloudu

29.7.2023 11:07
Obávam sa, že to je veľká kravina. To nemôže fungovať. Latencia, výpadky... Aj keď si odmyslíme záležitosti ohľadom súkromia, je to technologický nezmysel.
Reagovať

........ reakcia na: Čoskoro si Windows nebudeme na počítače inštalovať ale budú sa streamovať z cloudu

28.7.2023 19:07
To bude moment, keď Linuxy v štatistikách vystrelia :)
Reagovať

RE: ........ reakcia na: ........

29.7.2023 08:07
Presne tak... Len blbec pripojí svoj comp aby na diaľku ovládal Microsoft bez jeho povolenia všetky jeho data !
Reagovať

:D reakcia na: Čoskoro si Windows nebudeme na počítače inštalovať ale budú sa streamovať z cloudu

28.7.2023 09:07
Som zvedavý ktorý tupec urobí so svojimi dátami to že to uploadne všetko na servre Microsoftu. Asi len taký ktorý povie že nemám čo skrývať a súkromie mu nič nehovorí.
Reagovať

RE: :D reakcia na: :D

28.7.2023 12:07
Ono to moze kludne fungovat tak, ze data budu na vlastnom ulozisku, len system sa natiahne z cloudu. Nieco ako vzdialeny klientsky pocitac. Viac sa obavam situacie, ze ak nebudem na nete, nebudem moct ani zapnut komp.
Reagovať

RE: RE: :D reakcia na: RE: :D

29.7.2023 07:07
Zapnúť áno, ale to je tak všetko

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať