NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Dell C3422WE / Vynikajúci monitor na videokonferencie

0

Označenie C pri monitoroch Dell prezrádza, že ide o model určený na tímovú spoluprácu. Kľúčovým pilierom spolupráce na diaľku, ktorá sa počas posledného roka stala spočiatku vynúteným a neskôr pre mnohé výhody aj akceptovaným či dokonca preferovaným štandardom, sú online mítingy. Monitor Dell C34WE, ktorý je certifikovaný pre platformu Microsoft Teams, poskytuje v tomto smere úplne iné kvalitatívne možnosti než notebook s webovou kamerou.

SAMSUNG_07M2 Advertisement

Pri každom monitore je kvalita zobrazovania kľúčový atribút, pri monitore na videokonferencie sú však požiadavky komplexnejšie, pretože takýto model nielen zobrazuje, ale integrovanou kamerou sníma používateľa, prípadne viac osôb, ktoré sedia pred monitorom, a dôležitá požiadavka je aj kvalitný a zrozumiteľný zvuk, nielen reprodukovaný, ale aj snímaný vstavaným mikrofónom. Recenzovaný monitor má reproduktory umiestnené pod obrazovkou za priezvučnou látkou, takže to navodzuje dojem tenkého soundbaru. Je to nielen dizajnovo zaujímavé, ale aj praktické, pretože zvuk z reproduktorov smeruje priamo na používateľa, prípadne skupinku ľudí v zasadačke. Kvalita zvuku je v tejto kategórii nadpriemerná a zvuk je v súlade s účelom vyladený tak, že preferuje kvalitné podanie stredných tónov, ktoré sú kľúčové na reprodukciu hlasu. Aj reprodukcia nižších tónov je výborná, ale dunivých basov si veľa neužijete. Mikrofón sníma zvuk aj z väčšej vzdialenosti a má funkciu tlmenia hluku okolia, ktorá účinne potláča monotónne zvuky, napríklad klimatizácie, robotického vysávača a podobne.Mikrofón s kamerou tvoria blok, ktorý sa vysúva z hornej strany monitora. Takáto konštrukcia poskytuje stopercentnú záruku, že ak blok kamery nie je vysunutý, kamera vás nemôže snímať. Blok je pevný, takže ak chcete nasmerovať kameru na seba, prípadne ľudí pred monitorom, musíte natočiť celý panel. Stojan umožňuje naklopenie v rozsahu 5 - 21° a natočenie o 30° v každom smere. Kamera má mierne širokouhlý objektív a sníma v rozlíšení full HD so snímkovou frekvenciou 30 fps. Obraz je podstatne kvalitnejší ako pri webových kamerách notebookov. Ovládacie prvky sú sústredené v ľavom dolnom rohu. Sú pohodlne dostupné spredu a zamerané na primárnu funkcionalitu, takže môžete ovládať hlasitosť či vypnúť mikrofón. Prvé tlačidlo zľava je dokonca priamo vyhradené na spustenie aplikácie Microsoft Teams. Aby ste mohli využívať kameru a mikrofón, musíte PC, prípadne notebook pripojiť nielen cez konektor DisplayPort či HDMI na prenos obrazu, ale aj cez port USB na prenos údajov. Ak pripájate notebook cez USB-C, obraz aj údaje sa prenášajú po jednom kábli.

Displej má polomer zakrivenia 3800R, teda zakrivenie je len mierne, a tak pri práci nepôsobí rušivo. Takisto sa dá na obrazovku pozerať aj z pomerne veľkého uhla. Výrobca udáva maximálny jas 300 nitov, čo stačí aj na komfortnú prácu v bohato presklenej kancelárii, zaliatej slnečným svetlom. K dobrej čitateľnosti prispieva aj jemne matná antireflexná povrchová úprava zobrazovacieho panela. Vernosť podania farieb vyhovuje aj na bežné grafické práce, kolorimetrickou sondou som nameral 98 % pokrytie ­farebného priestoru sRGB. Kinematografický pomer strán displeja je perfektný nielen na zobrazenie dvoch dokumentov vedľa seba či viacerých účastníkov videokonferencie, ale aj na sledovanie filmov. V nastavení Game je latencia G-t-G 5 ms, takže príležitostnému hernému relaxu nič nebráni. Využiť môžete aj režim obraz v obraze, umožňujúci súčasné zobrazovanie z dvoch pripojených zariadení v dvoch oknách. 

Predplatné NEXTECH 2021

Monitor má bohatú konektivitu a okrem klasických konektorov DisplayPort a HDMI je k dispozícii aj možnosť pripojenia cez USB-C, čo oceníte hlavne pri pripájaní ultrabookov či MacBookov. Pripojené zariadenie sa zároveň cez tento port aj napája a nabíja maximálnym príkonom 90 W. Zabudovaný USB hub podporuje funkciu KVM (Keyboard, Video, Mouse), ktorá umožňuje prepínanie zariadení pripojených cez USB k jednému z dvojice pripojených počítačov. Prepnutím vstupov sa zároveň prepnú aj vstupy USB do vstavaného rozbočovača, takže tie isté periférie, napríklad klávesnicu či myš, môžete pripojiť k jednému alebo druhému počítaču. Takto môžete mať napríklad k monitoru pripojený PC aj notebook. PC pripojíte dvoma káblami, obraz cez HDMI alebo DisplayPort a USB hub cez kábel USB-B, a notebook jediným káblom USB-C.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný displej, matný antireflexný povrch, dobrý zvuk, konektivita USB-C, integrovaná kamera a mikrofón
- Potešila by možnosť nasmerovania kamery

PARAMETRE:

• Obrazovka: IPS 34,14"; rozlíšenie: 3840 × 1440 (21:9), polomer zakrivenia 3800 mm, obnovovacia frekvencia 60 Hz; latencia: 5 ms (sivá – sivá); jas: 300 cd/m2; kontrast: 100:1; počet farieb: 1,07 miliardy; konektory: DisplayPort 1.2, HDMI 2.0; USB Type-C (mód DisplayPort 1.4, Power Delivery 90 W), 3× USB 3.2; reproduktory 2 × 5 W, mikrofón, spotreba typická 31,5 W, pri využití USB hubov 220 W, stand-by 0,4 W; rozmery: 81,5 × 45,7 × 8,2 cm; hmotnosť: 12,5 kg

HODNOTENIE: 9/10


                                         

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať