SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Dell UltraSharp U3223QE / 32-palcový 4K monitor s brilantným obrazom a pripojením USB-C

3

Monitor je určený pre náročných používateľov, ktorí ocenia obraz s vysokým kontrastom a rozlíšením 3840 × 2160 pixelov, ktoré umožňuje mať súčasne otvorených viac okien na zvýšenie produktivity. Nastaviteľný stojan zas prispieva k ergonómii, pretože si môžete nastaviť optimálnu výšku zobrazovacieho panela, prípadne ho preklopiť o 90 stupňov a používať monitor na výšku.

Zobrazovací panel monitora Dell UltraSharp U3223QE využíva novú technológiu IPS Black, ktorá poskytuje vyšší kontrast a sýtejšiu čiernu farbu. Výrobca udáva jas 400 cd/m2, monitor má v tomto ohľade rezervu, v špičkách som nameral 460 cd/m2 nielen v strede obrazovky, ale aj pri okrajoch, takže Dell UltraSharp U3223QE nemá problém splniť požiadavky certifikácie ­DisplayHDR 400. Kolorimetrickou sondou som nameral 101 % pokrytie farebného gamutu sRGB a 94 % pokrytie farebného priestoru AdobeRGB. Tieto hodnoty naznačujú, že je to nielen monitor pre manažérov a ekonómov, ale dá sa využiť aj na grafické či multimediálne kreatívne práce.

Musím pochváliť nielen dizajn, ale aj precíznosť konštrukcie, zobrazovací panel sa ľahko polohuje a potom zostane v nastavenej polohe. Otvor v spodnej časti nohy umožňuje prestrčiť káble dozadu, aby neprekážali pod monitorom. Stojan nezaberie na stole veľa miesta, je tenký a plochý, takže naň môžete niečo položiť. Na ovládanie slúži mini joystick na zadnej stene a samostatné tlačidlo na zapnutie. 

Monitor okrem štandardných konektorov HDMI a DisplayPort umožňuje aj pripojenie notebooku či MacBooku cez konektor USB-C. Cez tento port sa prenáša nielen obrazový signál rozhraním DisplayPort a dáta, ale notebook je cez toto rozhranie zároveň aj napájaný a nabíjaný, takže na pripojenie vám stačí len jeden kábel. Oceníte to napríklad pri niektorých ultrabookoch, ktoré majú len dva či dokonca iba jeden konektor USB-C, cez ktorý sa väčšinou aj napájajú. Monitor je cez rozhranie Power Delivery schopný poskytnúť celkový príkon 90 W. To je aj dôvod, prečo v technických parametroch neuvádzam spotrebu, tú totiž ovplyvňujú pripojené zariadenia. Používateľ má k dispozícii rozbočovač USB 3.2 gen. 2 na jednoduché pripojenie klávesnice, myši, externých diskov, prípadne ďalších periférií. Jeden port USB-C downstream aj port USB-A sú umiestnené zospodu, takže sú ľahko dostupné. Ostatné štyri porty USB-A a ďalší port USB-C downstream sú vzadu vo výreze a káble sa do nich zasúvajú zdola, takže monitor môžete mať umiestnený blízko pri stene. Zabudovaná dokovacia stanica má nielen konektory USB na pripojenie napríklad klávesnice či myši, ale aj eternetový konektor RJ-45, takže aj pri práci s notebookom či ultrabookom sa môžete k internetu či firemnému intranetu pripojiť káblom a nezaťažovať tak Wi-Fi router. Napríklad notebook pripojíte jediným káblom USB-C a desktop, prípadne starší notebook, ktorý USB-C nemá, pomocou dvoch káblov: HDMI na prenos obrazu a USB hub pripojíte samostatným káblom USB-C/USB-A.  

Vysoké rozlíšenie umožňuje aj komfortné zobrazenie dvoch okien vedľa seba, čo oceníte hlavne pri práci s dokumentmi. KVM umožňuje prepínať pripojené periférie, predovšetkým klávesnicu a myš, medzi dvoma počítačmi. Na vysvetlenie, skratka KVM znamená Keyboard Video Mouse. Tie isté periférie potom podľa potreby môžete používať s jedným alebo druhým pripojeným PC, napríklad so stolovým počítačom aj notebookom.  Monitor síce nepodporuje adaptívnu synchronizáciu a má obnovovaciu frekvenciu 60 Hz, ale nemusíte sa obávať, že by ste sa počas relaxu kvalitne nezahrali. Väčšina hier vyzerá veľmi dobre vďaka vysokému rozlíšeniu, výbornému kontrastu a živým farbám. Nie je to síce monitor na herné turnaje, ale strategické hry, s ktorými som pri testovaní relaxoval ja, sa zobrazujú excelentne a výborný plynulý obraz som mal aj vo Flight Simulatore. Treba si uvedomiť, že filmy sa nakrúcajú s 24 fps, takže pri obnovovacej frekvencii 60 Hz máte plynulejší obraz ako pri akčných filmoch v kine.

Pri pohľade na konektory vás už na prvý pohľad upúta veľká oranžová krytka v druhom, výstupnom konektore DisplayPort. Je v tom určite úmysel upozorniť vás na možnosť vzájomného prepojenia dvoch monitorov Dell. Monitorov podporujúcich technológiu MST (multi-stream transport) môžete takto prepojiť aj viac. Potom môžete kontinuálne pracovať na dvoch monitoroch súčasne, čo vo väčšine pracovných scenárov zvyšuje prehľadnosť, a teda aj produktivitu a presnosť práce. Pri pripojení cez USB-C si môžete nastaviť prioritizáciu. Ak vyberiete nastavenie High Data Speed, na prenos obrazového signálu sa použije šírka pásma DisplayPort 1.2 a rýchlosť prenosu dát podľa špecifikácie USB 3.2 gen. 2. Pri nastavení High Resolution máte na prenos obrazu šírku pásma DisplayPort 1.4 a rýchlosť USB 2.0. Ak máte pripojený jeden monitor, pre 4k@60Hz fungujú obidve nastavenia, ak potrebujete zreťaziť cez USB-C viac monitorov a chcete, aby fungovali s obnovovacou frekvenciou 60 Hz, musíte nastaviť High Resolution.

Bez ohľadu na to, či používate jeden monitor, alebo dva, prepojené cez kábel s konektormi DisplayPort, odporúčam nainštalovať nástroj Dell Display Manager (DDM). Funkcia Easy Arrange umožňuje jednoduché usporiadanie niekoľkých aplikácií aj na viacerých obrazovkách vďaka množstvu predvolených usporiadaní okien a prispôsobenie až piatich okien.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci obraz, vysoké rozlíšenie, USB-C hub, dizajn, ergonómia
- Potešili by vstavané reproduktory

PARAMETRE:

• Obrazovka: IPS Black 31,5" (80 cm); rozlíšenie: 4K 3840 × 2160 (16:9) 163 PPI; gamut: 100 % Rec 709, 100 % sRGB, 98 % DCI-P3, obnovovacia frekvencia 60 Hz; latencia: 8 ms (5 ms fast); jas: 400 cd/m2; kontrast: 2000:1; pozorovací uhol: 178°/178°; počet farieb: 1,07 miliardy; konektory: 1× HDMI 2.0, 1× DisplayPort 1.4, 1× USB-C s podporou DP 1.4 Power Delivery do 90 W, 4× USB-A 3.2 gen. 2; rozmery: 712,6 × 618 × 55,8 mm; hmotnosť: 5,65 kg

• Cena: 1188 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

3 komentáre

Dobrá správa reakcia na: Dell UltraSharp U3223QE / 32-palcový 4K monitor s brilantným obrazom a pripojením USB-C

13.2.2023 16:02
konečne vymenili aplov tunderbolt za rýchlejší usb-c, to len keby ste nevedeli, čo si kupujete od epl :)
Reagovať

RE: moje obľúbené: minúta 06:40 misionár Paula Mike fucks stranger bitches abroad: reakcia na: Dobrá správa

14.2.2023 17:02
pornhub.com/view_video.php?viewkey=ph62fe231fedd49
Reagovať

RE: RE: poďte chalani, dnes nikto nesmie byť sám, digitálna doba nás spojí a urobíme sa reakcia na: RE: moje obľúbené: minúta 06:40 misionár Paula Mike fucks stranger bitches abroad:

14.2.2023 19:02
Namaž si ho olejčekom, budeš to mať krajšie a spusti si moje videjko. Urobím ťa.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať