SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Philips Momentum 5000 27M1F5500P / Herný rýchlik

0

Novinka od značky Philips Momentum 5000 27M1F5500P na 27" uhlopriečke ponúka rozlíšenie 2560 × 1440 bodov, rýchlu reakciu, živé farby a obnovovaciu frekvenciu až 240 Hz. Monitor je zameraný hlavne na súťažných a ešportových hráčov. Panel Nano-IPS vytvára živé farby až s 98 % pokrytím farebného priestoru DCI-P3. Vo výbave nájdete aj štvorportový USB hub, kompatibilitu s technológiou G-Sync a certifikáciu Freesync Premium, vďaka ktorým je akcia plynulá. Displej má aj certifikáciu DisplayHDR 600, ale, žiaľ, chýba mu lokálne stmievanie.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

Novinka si zachováva elegantný štýl ostatných displejov radu Momentum 5000. Napriek tomu, že neobsahuje podsvietenie RGB ani iné efektové prvky, jej dizajn je veľmi pekný a uhladený a aj zozadu vyzerá prémiovo. Väčšina povrchov je pokrytá čiernym plastom s textúrou, pričom kontrastný sivý panel obklopuje držiak na stojan. Spredu upúta zaujímavo tvarovaná základňa podstavca v podobe robotického pazúra s nápismi Philips Momentum. Celokovový stojan je veľmi robustný a monitor drží pevne na mieste bez toho, aby bolo nepohodlné ho polohovať. Výšku možno nastaviť o 130 mm, displej možno skloniť o -5°/+20°, otočiť o -45°/+45° a otočiť na obe strany do orientácie na výšku. Horný a bočné rámiky okolo displeja sú veľmi malé a tentoraz je podstatne zúžený aj spodný. Dizajn prednej časti nenarúša ani logo výrobcu. Ovládacie menu je typické pre herné monitory Philips. Vyzerá skôr obyčajne, ale je prehľadné a ovládať ho môžete päťsmerovým joystickom vpravo vzadu.

Monitor ponúka bohatú konektivitu, nájdete tu 2× HDMI 2.0 a 2× DisplayPort 1.4, 3,5 mm zvukový výstup a port USB-B na pripojenie počítača k rozbočovaču USB, ktorý má 4 porty USB-A (vrátane portu na rýchle nabíjanie). Žiaľ, nie je tu žiadny konektor USB-C. Podporované sú technológie Freesync Premium aj G-Sync, adaptívna synchronizácia pracuje v rozsahu 48 – 240 Hz pri použití DisplayPortu a 48 – 144 Hz pri HDMI. Ak chcete pripojiť aj hernú konzolu, 1440p@120 Hz je k dispozícii na konzolách radu Xbox a spoločnosť Sony vydáva aktualizáciu na podporu 1440p displejov na PS5.

Ako už bolo spomenuté, monitor používa displej Nano-IPS. Tieto displeje sú v podstate zlepšenou verziou dispejov IPS, vďaka čomu ponúkajú živšie farby s vyšším jasom a podstatne lepší farebný gamut. Technológia Nano IPS spoločnosti LG zahŕňa nanočastice, ktoré sú aplikované na LED podsvietenie displeja s panelom IPS. Tieto častice absorbujú nadmerné vlnové dĺžky svetla a zvyšujú tak farebný gamut displeja. Oproti panelom VA ponúkajú lepšiu reakciu a širšie pozorovacie uhly, preto sú lepšie tak na hranie rýchlych akčných hier, ako aj na prácu. Ako je zvykom, k dispozícii je množstvo herných predvolieb. Režim sRGB je uzamknutý na 100 % jasu, čo niektorých používateľov sklame, ale biely bod má pri zapnutom sRGB hodnotu 6500 K, takže je stále vhodný na prácu s kritickými farbami aj bez kalibrácie. Ide o veľmi pôsobivý displej, čo sa týka rýchlo sa pohybujúceho obrazu, a ideálny pre cieľovú skupinu súťaživých hráčov. Reakcia sivej na sivú je vynikajúca, s prechodmi <10 ms, ktoré z tohto modelu robia skvelý monitor na súťažné hry, a vstupné oneskorenie je zanedbateľné, najmä so zapnutou funkciou nízkeho vstupného oneskorenia. Reakcia v hrách je bezchybná, a ak hráte na plných 240 Hz, môže vám poskytnúť citeľnú výhodu v rýchlych hrách. Ak to vaša grafika podporuje, môžete použiť adaptívnu synchronizáciu.

Prednastavená farebná teplota bola na optimálnej hodnote 6500 K a nepotrebovala žiadne nastavenie, čo poukazuje na vynikajúcu kalibráciu z výroby. Displej dosahuje maximálnu svietivosť 496 cd/m². Pri nižších úrovniach jasu je viditeľný svetelný výpadok, ktorý môže vyplaviť tmavé scény v hrách a filmoch. Pri bežnom používaní to však nie je viditeľné. Napriek nižšiemu kontrastnému pomeru sú v našich testoch jasne viditeľné kroky medzi jednotlivými farebnými pásmi a úroveň farieb, ktorú Momentum 5000 vytvára, je vynikajúca. Najjasnejšie odtiene sú veľmi dobre vyvážené a je radosť sledovať filmy alebo hrať hry. Panel v modeli 27M1F5500P má 10-bitovú (8 bit + FRC) farebnú hĺbku, čo mu umožňuje zobraziť až 1,07 miliardy farieb. Pokrytie gamutu je vynikajúce, nameral som až 87 % pokrytie AdobeRGB a 98 % pokrytie DCI-P3. Aj napriek chýbajúcemu lokálnemu stmievaniu je zobrazenie HDR výborné.

Vysoký výkon a vysoká snímková frekvencia bývali predtým na úkor kvality obrazu, ale teraz môžeme mať oboje. Tento monitor je ideálny na rýchle hry, ale využijete ho vo všetkých oblastiach.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, obraz, 2K rozlíšenie, 240 Hz, konektivita, 10-bitový panel, výborná úvodná kalibrácia
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Displej: 27", rozlíšenie: 2560 × 1440 bodov, pomer strán: 16: 9, technológia panela: Nano-IPS, obnovovacia frekvencia: 240 Hz, latencia GTG: 1 ms, kontrast: 1000:1 (statický), jas: 450 nitov statický, pripojenie: 2× DisplayPort 1.4, 2× HDMI 2.0 , 3,5 mm jack výstup na slúchadlá, 4× USB 3.0 USB hub, zdroj napájania: externý, rozmery (š × v × h): 609 × 552 × 235 mm, hmotnosť: 5,99 kg

• Cena: 654 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať