Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Dokážeme raz ovládať búrkové blesky?

0

Blesky sú príčinou mnohých ničivých požiarov. No keby sme vedeli umelo ovládať smer blesku, riziko požiaru by sa mohlo drasticky znížiť. Dopomôcť k tomu by mohla nová laserová technológia, opísaná v článku v časopise Nature Communications. Výskumníci z Austrálskej národnej univerzity použili v laboratórnom experimente laserový lúč na zachytenie a zahriatie mikročastíc grafénu vo vzduchu medzi dvoma kovovými doskami.

Tak vznikol vyhrievaný kanál, ktorý vyvolával blesky a umožňoval nasmerovať elektrický výboj k vopred definovanému cieľu. Experiment simuloval podobné atmosférické podmienky ako tie, ktoré sa nachádzajú v skutočných bleskoch. V budúcnosti by táto technológia mohla indukovať elektrický výboj prechádzajúci bleskom, odviesť ho na bezpečné miesto a znížiť riziko katastrofických požiarov.

Manipulácia s výbojom si vyžadovala obrovskú intenzitu laserov, čo obmedzovalo praktické použitie technológie. Pridanie mikročastíc grafénu však umožnilo tímu tisíckrát znížiť intenzitu laserového lúča. To v kombinácii so skutočnosťou, že výboj sa dal presne riadiť na veľké vzdialenosti, znamená, že budúca technológia zachytávania bleskov môže byť bezpečná, presná a lacná.

SamsungM_04 Advertisement

Najskôr však bude treba výskum preniesť z laboratória do terénu. Zrejme chvíľu potrvá, kým sa vyvinú potrebné systémy, ktoré zvládnu taký veľký elektrický náboj, aký je v blesku. No tím hovorí, že technológia by umožnila nielen spúšťať, zachytávať a usmerňovať elektrické výboje v ovzduší, ale dala by sa použiť aj na jemné riadenie elektrických výbojov v medicíne a vo výrobných aplikáciách. Optické skalpely by umožnili odstránenie rakovinového tkaniva neinvazívnymi chirurgickými technikami.

Zdroj: cosmosmagazine.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať