Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Nanoracks chce premeniť zvyšky rakiet obiehajúce okolo zeme na laboratóriá, skleníky a sklady

Technológie
1

Hneď za horným okrajom našej atmosféry, za čiarou oddeľujúcou Zem od vesmíru, sa nachádza orbitálne smetisko plné trosiek. Podľa Európskej vesmírnej agentúry je dnes na obežnej dráhe viac odpadu ako funkčných satelitov. A jeho množstvo sa s rastúcou komercializáciou vesmíru neustále zväčšuje, čo vyvoláva obavy odborníkov. No iní ľudia v ňom, naopak, vidia príležitosť.

Spoločnosť Nanoracks si dala za cieľ recyklovať opustené horné stupne rakiet obiehajúce okolo Zeme a premeniť ich na komerčné vesmírne stanice. V rámci programu Outpost má z nich armáda vesmírnych robotov urobiť obiehajúce laboratóriá, skleníky, sklady pohonných hmôt, prípadne biotopy. Rakety majú zvyčajne niekoľko stupňov, ktoré sa pri výstupe postupne oddeľujú na znižovanie hmotnosti.

Dolné stupne po spálení všetkého paliva padajú späť na Zem, menšie a ľahšie horné stupne zostávajú na obežnej dráhe. Vedci tak stáli pred dilemou: či nechajú v hornom stupni dostatok paliva, aby sa mohol vychýliť z obežnej dráhy a padnúť späť na Zem, alebo ho ponechajú na obežnej dráhe a pridajú k už aj tak rozsiahlemu zoznamu vesmírneho odpadu.

Začiatkom tohto mesiaca opustený horný stupeň čínskej rakety len tesne minul už nefungujúci sovietsky satelit. Tieto dva objekty sa nachádzali vo vzdialenosti 24 metrov od seba a pohybovali sa rýchlosťou takmer 53 000 kilometrov za hodinu. Náraz by vytvoril nespočetné množstvo vesmírneho odpadu s celkovou hmotnosťou 2,8 tony. CEO spoločnosti Nanoracks Jeffrey Manber považuje tieto opustené horné stupne za zlatú baňu.

Majú totiž veľa vlastností, ktoré sú dôležité pre vesmírnu stanicu. Sú navrhnuté tak, aby odolali neuveriteľnému namáhaniu pri štarte a udržali tlak vo vákuu, čo ich robí veľmi odolnými a bezpečnými. Nanoracks však nie je prvý, kto prišiel s myšlienkou použiť horné stupne rakiet na vytváranie vesmírnych staníc. NASA pôvodne plánovala postaviť svoju prvú vesmírnu stanicu Skylab z horného stupňa mohutnej rakety Saturn V.

Nanoracks chce podniknúť prvé kroky v rámci programu Outpost. Najprv sa plánuje zamerať na exteriér rakety a pripojiť experimentálne užitočné zaťaženie, výkonové moduly a pohonné jednotky k jej trupu. V budúcnosti by však na práce chcela využiť malé roboty. V spolupráci s NASA plánuje spoločnosť uskutočniť prvé rezanie konštrukčných kovov vo vesmíre.

Súčasťou misie, ktorá sa má uskutočniť na palube rakety SpaceX a je naplánovaná na máj 2021, bude robotické rameno namontované na platforme obsahujúcej kovové kúsky predstavujúce vyššie stupne moderných rakiet. Rameno je zakončené vrtákom, ktorý je schopný rezať kov bez zanechania zvyškov. Táto technológia by mohla položiť základy pre premenu horných stupňov rakiet na obežnej dráhe.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Palivo reakcia na: Nanoracks chce premeniť zvyšky rakiet obiehajúce okolo zeme na laboratóriá, skleníky a sklady

17.11.2020 07:11
Palivo ktore tam zostalo nie je toxicke?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať