PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Dokážu robotické spoločnosti zabrániť vyzbrojovaniu robotov?

Bezpečnosť
0

Spoločnosť Boston Dynamics, ktorá okrem svojej série štvornohých robotov vytvorila aj humanoidného robota nazývaného Atlas, sa nedávno pokúsila zmierniť obavy verejnosti z ozbrojených robotov v otvorenom liste. Tvrdí v ňom, že jej rýchlo sa vyvíjajúce roboty by mali byť vyhradené na pomoc pri pátracích a záchranných misiách a vo výrobe, teda v oblastiach, v ktorých môžu roboty odbremeniť ľudí. List podpísalo päť ďalších robotických spoločností. Je však otázne, či sa niekto bude riadiť jeho obsahom.

V júli bolo zverejnené video zachytávajúce štvornohého robota spoločnosti Unitree, ktorý strieľa zo zbrane. Údajne ho ňou vybavil ruský výrobca vznášadiel Alexander Atamanov. Unitree je jednou zo spoločností, ktoré podpísali list. „Ak to bude možné, budeme starostlivo skúmať zamýšľané aplikácie našich zákazníkov, aby sme sa vyhli potenciálnemu ozbrojovaniu,“ napísali predstavitelia spoločnosti Boston Dynamics o svojom zámere preverovať zákazníkov. „Zaväzujeme sa takisto, že preskúmame vývoj technologických prvkov, ktoré by mohli tieto riziká zmierniť alebo znížiť.“

Iné robotické spoločnosti sa však chválili možnosťou vyzbrojiť ich štvornohé roboty. Napríklad spoločnosť Ghost Robotics vlani predstavila robota v štýle psa, ktorý na chrbte niesol ručnú zbraň. Puška vyrobená spoločnosťou Sword International má účinný dostrel 1200 metrov a je vybavená termokamerou a 30-násobným optickým priblížením. 

Predplatné NEXTECH 2021

Známe sú aj prípady používania pozemnej robotiky so zbraňami v reálnom živote. Napríklad v novembri 2020 bol neďaleko mesta Absard zavraždený iránsky špičkový jadrový vedec Mohsen Fakhrizadeh, keď na vedca spustil paľbu zo zaparkovaného vozidla 7,62 mm guľomet. Členovia izraelskej spravodajskej služby Mossad umiestnili vozidlo na trase, ktorou mal vedec prechádzať.

Zistilo sa, že zbraň schopnú vystreliť 600 nábojov za minútu ovláda operátor, ktorý situáciu monitoruje zo vzdialenosti viac ako 1600 kilometrov. „Chápeme, že náš záväzok sám osebe nestačí na úplné riešenie týchto rizík, a preto vyzývame tvorcov politiky, aby s nami spolupracovali na podpore bezpečného používania týchto robotov a zakázali ich zneužívanie,“ píše sa v závere listu Boston Dynamics.

Zdroj: militarytimes.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať