SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Test: Dosky pre procesory AMD okolo 200 EUR

1

Chystáte sa na stavbu počítača, ale nemáte jasno v tom, na akej základnej doske to bude? Ak ste si zvolili platformu AMD a budete sa uberať smerom strednej triedy s procesormi Ryzen 5 alebo Ryzen 7, tento test vám môže byť nápomocný. Do vzájomného porovnania sme vybrali jednu lacnejšiu (ASRock X570 Pro4) a druhú o trochu drahšiu dosku (MSI MPG X570 Gaming Edge WiFi). Rozdiel v cene je v závislosti od obchodu 20 – 25 eur a pohybujeme sa tesne pod/nad hranicou dvoch stoviek.

Čo, ako a prečo testujeme

Na vytvorenie základného profilu príslušnej dosky sledujeme niekoľko vecí. Jednak bodový zisk v benchmarku Cinebench R20, ktorý reflektuje frekvenčné správanie sa procesora v záťaži, a jednak rýchlosti pamätí v AIDA64. Tie zase hovoria o svižnosti komunikácie medzi doskou a pamäťovým radičom (IMC). Tieto testy sa zvyčajne výrazne nerozchádzajú a ich úlohou je viac-menej potvrdiť, že je všetko v poriadku a nedochádza k žiadnej anomálii.

Kvalitu dosiek výrazne určuje návrh napájacej kaskády procesora. Tá obyčajne úzko súvisí s intenzitou zahrievania, ktoré meriame termovíznou kamerou. Chladiče sú vtedy odstránené, aby bolo vidieť priamo na súčiastky a hlavne na najkritickejšie miesta MOSFETov. Privysoké teploty totiž môžu znamenať nestabilitu systému a aj kratšiu životnosť celej základnej dosky.


Teplotné mapy zachytené cez priezor veterného tunelu s dvoma ventilátormi Noctua NF-A12@580 ot./min na vstupe a jedným takýmto na výstupe doplneným na výduchu o tri 950-otáčkové 120 mm ventilátory vodníka SilentiumPC Navis Evo ARGB 360

Dôležitá je i teplotná analýza chladiča SSD M.2, ktorého kapacitu pre najvýkonnejšie modely takisto netreba podceňovať. V našom prípade je výhrevným telesom pomerne úsporný Patriot Scorch, ale i ten poukáže na to, ktorý chladič je na tom lepšie. Zmysel má i porovnanie chladičov čipovej súpravy. Tie pre nárast TDP už používajú ventilátor, ku ktorému každý z výrobcov pristupuje inak.

Testovacia zostava pozostáva z procesora Ryzen 5 3600, pamätí G.Skill FlareX (2× 8 GB), grafickej karty Sapphire RX 5700 Pulse a zdroja Seasonic Prime Titanium (650 W). Záťaž je simulovaná počas pätnástich minút vo viacvláknovom teste Cinebench R20, kde od desiatej minúty sa zaznamenáva i priebeh spotreby. Nakoniec meriame i príkon mimo záťaže, v nečinných Windows (s vypnutou Wi-Fi a bez bluetooth).


Priebeh spotreby zaznamenaný power metrom Extech 380801 – 5 minút s 2-sekundovým vzorkovaním

S výnimkou nastavenia pamätí (RAM) na 3600 MHz sú všetky nastavenia UEFI východiskové. Testy sa uskutočňujú v redakčnom veternom tuneli s optimálnym prietokom vzduchu s jeho kontrolovanou vstupnou teplotou 21 – 21,1 °C.

ASRock X570 Pro4


ASRock X570 Pro4

Začlenenie do „profesionálnej“ série predovšetkým znamená, že oproti herným modelom nemá v základe LED RGB. Je však možné rozšírenie o pestrofarebné osvetlenie cez konektory.

PCB je kratšie o 15 mm, než je pre štandard ATX bežné, ale na jeho hrúbke sa nešetrilo, tá je poriadna. Príslušnosť k nižšej cenovej kategórii nezaprie lacnejší zvukový kodek (Realtek ALC1200). Pripravenosť na výkonnostné komponenty – SSD a procesor – je však už veľmi slušná. Oba sloty M.2 (2280) majú plnohodnotné štvorlinkové pripojenie PCI Express 4.0. Napájacia kaskáda je 10-fázová (8 fáz Vcore a 2 VSOC) a vzhľadom na cenovú kategóriu je vybavená nadštandardne kvalitnými MOSFETmi Sinopower SM4337 a SM4336. Inými slovami, napájanie je dostatočne robustné i na pretaktovanie CPU či prípadnú prevádzku Ryzen 9 3900X v zostavách, kde je potrebný vysoký procesorový výkon, ale zároveň sa tlačí na čo najnižšiu investíciu.


Dlhý zástup cievok s objemným MOSFETOvým chladičom na silnej napájacej kaskáde ASRock X570 Pro4

Umiestnenie primárneho slotu M.2 pod prvý slot PCIe ×16 je pomerne sporné, a to pre kratšiu vzdialenosť od pätice AM4. Od jej stredu po začiatok puzdra slotu PCI Express je to iba 75 mm. To znamená, že väčšie procesorové chladiče už budú prichádzať do kolízie s grafickou kartou. A takáto schéma môže trápiť i výkonnejšie SSD (NVMe), pretože sa v týchto miestach v pasívnych režimoch grafických kariet koncentruje viac tepla. Vďaka prítomnému chladiču to z tejto stránky nie je zvlášť kritické, ale opačné poradie by rozhodne neuškodilo. Rozloženie ostatných slotov a konektorov je v poriadku a pochvalu si zaslúži i štedrejšia nádielka ôsmich portov SATA.

Chladič čipovej súpravy s malým radiálnym ventilátorom je neustále v aktívnom režime, ale jeho nízku hlučnosť prehluší kdejaký iný komponent. Efektivita, respektíve pomer výkon na watt je na tom podobne ako na konkurenčnej doske MSI. ASRock má málinko navrch vo výkone (pri all-core booste totiž frekvencia CPU nepadá na 4075 MHz, ale drží sa stabilne na 4100+ MHz), čomu zodpovedá i kozmeticky vyššia spotreba. Na úplnosť treba dodať, že doska bola testovaná s mikrokódom AGESA 1.0.0.3 ABB, BIOS s novším ABBA zatiaľ ASRock nevydal.

Podpora pamätí je slabšia. S mnohými lacnejšími modulmi, ktoré nie sú postavené na Samsung B-die, je doska nekompatibilná (padá do BSOD), a to vrátane lacných a populárnych modelov Patriot Blackout s čipmi Hynix CFR.


Hliníkový pasív ASRock X570 Pro4 vnútri ukrýva ventilátoček s kolmými lopatkami a priemerom rotora iba 35 mm

Parametre:

• Formát: ATX (305 × 229 mm), 2× slot PCIe ×16, 2× slot PCIe ×1, 8× SATA 3, 2× M.2, 5× 4-pinový konektor na ventilátor/pumpu, 14× USB – externe 2× 3.2 gen. 2 (typ A + typ C), 6× 3.2 gen. 1 typ A, interne 4× 3.2 gen. 1 typ A, 2× 2.0, 1× PS/2, 2× konektor RGB, 1× konektor A-RGB, zvuk 7.1 – kodek Realtek ALC1200, sieť: 1× 1 Gb RJ-45 (Intel I211AT)

PLUSY, MÍNUSY:

+ Slušná napájacia kaskáda, neprekvapí ju ani Ryzen 9 3900X, vysoká efektivita napájania CPU, až osem portov SATA, vynikajúci pomer cena/hodnota
- Horšia podpora pamätí, eventuálna kolízia väčšieho procesorového chladiča s grafickou kartou

MSI MPG X570 Gaming Edge WiFi


MSI MEG X570 Gaming Edge WiFi

V tomto prípade je už formát ATX plnohodnotný a kryt vstupno-výstupných konektorov je napevno, takže montáž do skrinky je naozaj pohodlná. A táto doska pôsobí už na pohľad príťažlivo, prémiovejším dojmom. Koniec koncov má namierené do herných počítačov, kde sa často dbá i na vizuálny zjav.

Zatiaľ čo pamäťová podpora ASRocku je podpriemerná, pre X570 Gaming Edge WiFi platí opak – pri odporúčanom XMP s 3600 MHz si poradí so všetkými čipmi, pokiaľ nejde o také, ktoré sa vyložene priečia pamäťovému radiču CPU. Bohatšia je i výbava. V porovnaní s predošlou doskou má menej len konektorov SATA, ale aj tak je ich až šesť. Významná časť príplatku je i za bezdrôtový modul s dvojpásmovou sieťou Wi-Fi, bluetooth 4.2, externú anténu a v neposlednom rade za kvalitnejší zvukový čip (ALC1220). To znie za +20 eur výborne, ale nie vo všetkom je na tom Gaming Edge lepšie než sokyňa od ASRocku. Na úkor vymenovaného, aby sa všetko zmestilo do ceny a bolo rentabilné, je tu slabšia napájacia kaskáda. Nie je však slabá a ani nedostatočná, ako sa o nej v niektorých recenziách hovorí. Takisto je tvorená ôsmimi fázami, kde každá pracuje s high-side (4C029N) a low-side (4C024N) MOSFETom ON Semiconductor. Oproti Sinopowerom ASRocku majú nižšiu kapacitu, a tak sa prirodzene viac zahrievajú. Na použitie s Ryzen 7 3700X je však vhodne pripravené všetko na čele s veľkým pasívom. Podporované sú i Ryzen 9, tu by sme však pre pokoj v duši predsa len siahli po drahších doskách, ktoré sú určené pre najvyšší rad procesorov AMD. Je fakt, že v tejto cenovej kategórii existujú i dosky s mohutnejším napájaním, vždy je to však niečo za niečo. Funkčne takto dobre vybavenú dosku, ako je X570 Edge WiFi, skrátka lacnejšie nezoženiete.


Pohľad na obnažené MOSFETy MSI MEG X570 Gaming Edge WiFi. Nejde síce o žiadnu extra triedu, na Ryzeny 7 bohato stačia

Priebeh spotreby je obzvlášť stabilný (Pro4 je trochu divokejšia) a efektivita napájania pôsobivá. I napriek väčšiemu stratovému teplu na VRM a LED RGB navyše je príkon nižší, a to i mimo záťaže. Podiel na tom má výborný ovládač International Rectifier (IR35201).

Na vysokej úrovni je aj regulácia ventilátora v chladiči čipovej súpravy. Ten je v prevádzke len v núdzových situáciách. V dobre odvetraných skrinkách sa vôbec neroztočí, takže sa ložiská nezoderú tak skoro ako na iných doskách, a pritom sa ani nič neprehrieva. Lepšie než na ASRocku je riešené i chladenie SSD.


Ventilátor čipsetovévho chladiča sa na doske MSI (v továrenskom profile „Balanced“) zapína len v zhoršených podmienkach napríklad pri poddimenzovanom systémovom chladení. Inak je chod pasívny 

Parametre:

• Formát: ATX (305 × 243 mm), 2× slot PCIe ×16, 3× slot PCIe ×1, 6× SATA 3, 2× M.2, 6× 4-pinový konektor na ventilátor/pumpu, 16× USB – externe 3× 3.2 gen. 2 typ A + 1× 3.2 gen. 2 typ A, 2× 3.2 gen. 1 typ A, 2× 2.0, interne 4× 3.2 gen. 1 typ A, 4× 2.0, 1× PS/2, 2× konektor RGB, 3× 3-pin rainbow LED, zvuk 7.1 – kodek Realtek ALC1220, sieť: 1× 1 Gb RJ-45 (Realtek 8111H), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac

PLUSY, MÍNUSY:

+ Perfektná podpora pamäťových modulov, nadštandardná výbava, výborný pomer cena/hodnota, vysoká efektivita napájania CPU, prakticky pasívne chladenie čipovej súpravy
- Vyššie zahrievanie VRM

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
dosky AMD ASRock MSI

1 komentár

nespravny vyber dosiek X570 v cene okolo 200 eur :) reakcia na: Dosky pre procesory AMD okolo 200 EUR

18.12.2019 08:12
ked kupovat nieco v cenovke okolo 160-165 eur ako tu prezentovana Asrock, tak to mal byt Asus PRIME X570-P (162 eur ked kukam na heureku)

V cenovke okolo 200 eur Asus Tuf alebo Gigabyte Aorus Elite (187 eur). Suverenne najlepsie dosky co sa tyka VRM, standard vo vsetkom ostatnom (pocet pci slotov, umiestnenie chladica chipsetu jeho vykon a hlucnost atd atd).

ZIADNE INE x570 DOSKY NEMAJU ZMYSEL V TEJTO CENOVEJ KATEGORII. Asus pobije na hlavu tu prezentovany Asrock, Gigabyte zadupe do prachu MSIcko.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať