SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

ASUS nám ukázal Mothership. Elitný notebook s výhodami stolného počítača za 6199 EUR

1

V príjemnom prostredí brnenskej reštaurácie ASUS organizoval akciu s cieľom priblížiť zástupcom slovenských a  českých masmédií zariadene nazvané Mothership. Všetka pozornosť bola venovaná na tento jeden produkt, ktorý prináša doteraz nevídanú a pritom mimoriadne praktickú koncepciu.

Mothership GZ700 je notebook z radu ROG (republic of gamers), teda herný, ale nie hocijaký. ASUS na vlastných „chybách“ pri testoch ROG G703 zistil, že po zmene orientácie základne z horizontálnej do vertikálnej polohy, sa znižuje zahrievanie. Jednak preto, že chladenie neobmedzuje stiesnený priestor pod nasávacím ventilátorom a jednak preto, že následne i ohriaty vzduch ma takto menej prekážok a uniká prirodzenejšou cestou.


Vertikálny dizajn znamená pre notebook lepšie chladenie, než ako by tomu bolo naopak – so základňou tradične, horizontálne

Okrem toho je na CPU a GPU namiesto bežnej pasty použitý tekutý kov s výrazne vyššou tepelnou vodivosťou, vďaka čomu výrobca hlási ďalší úbytok tepla, mínus 15 °C. Prečo ale takýto silný dôraz na lepšie chladenie?

Manažment automatického taktovania procesorov a grafík je závislý práve od zahrievania – platí úmera, čím nižšie teploty tým vyššie frekvencie a výkon. V PC REVUE sme už testovali celý rad notebookov, ktoré síce mali špičkové komponenty, ale pri intenzívnej záťaži so zvyšujúcim sa zahrievaním sa postupne znižoval i výkon alebo bol ventilátorov chod extrémne hlučný. Mothership tak v tomto ohľade povoľuje ono pomyselné úzke hrdlo a podmienky vnútri skrinky sa približujú prakticky neobmedzeným možnostiam stolných počítačov. A to i v rozmeroch mobilného, aj keď väčšieho (410 × 320 × 29 mm) zariadenia.


Prierez naprieč telom notebooku. To je robustné a pozostáva z niekoľkých presne vyfrézovaných hliníkových panelov

Skôr, než sa dostaneme k testom, ktoré na ukážku pripravil zástupca firmy, je treba dodať, že má tento notebook najrýchlejší mobilný procesor súčasnosti – šesnásťvláknový Core i9-9980HK a takisto grafická karta RTX 2080 je to najvýkonnejšie, čo sa do notebookov osadzuje. K tomu 64 GB pamäte typu DDR4 a až tri SSD (M.2) PCIe v zapojení RAID 0, kde dosahuje rýchlosť sekvenčného výkonu špičkovo bleskových 8700 MB/s. To celé je potom napájane dvoma adaptérmi s výkonom 280 W.

Podľa vlastných preferencií je možné si nastaviť jeden z troch prednastavených režimov (a to i pre každú z aplikácií individuálne) – Silent, Performance a Turbo. Najtichší (silent) na dosiahnutie nízkej hlučnosti iba 35 dBA prirodzene znižuje frekvencie CPU/GPU, ale i tak je celkový výkon presahuje doterajšie top modely stajňových i konkurenčných notebookov, ktoré sú i podstatne hlučnejšie. Najzaujímavejšie ale je, že v režime Performance so všetkými ôsmimi jadrami na stabilných 4,7 GHz zahrievanie CPU v extrémnej polhodinovej záťaži Prime95@Small FFTs končí na iba 70 °C. V štandardných podmienkach bežných konštrukcií sa takýto hardvér roztápa už po pár sekundách prevádzky a v rámci sebazáchovy dochádza k agresívnemu zhadzovaniu násobiča a tým k drastickým prepadom výkonu. Vtipné je, že ASUS má ešte jeden výkonnostný stupeň (Turbo) s all-core boostom CPU na 4,9 GHz a GPU na 1880 MHz. Takto už Mothership drví aj najvýkonnejšie desktopové počítače.

Komfort stolných počítačov navodzuje i odpojiteľná klávesnica, ktorú si môžete od zvyšku oddialiť a napolohovať, ako je vám najlepšie. Alebo ju nemusíte vôbec nepoužiť. Displej je dotykový a tak tento stroj zastáva i rolu najvýkonnejšieho AIO PC a keď to trochu pritiahneme za vlasy, i tabletu.


Notebook ASUS ROG Mothership GZ700 v zloženom stave

Notebook Mothership bude dostupný v dvoch konfiguráciách. Jedna od druhej sa odlišuje iba panelom LCD. Tie majú spoločnú uhlopriečku (17,3") a typ matrice (IPS), rozdiel je v rozlíšení a obnovovacej frekvencii. Zatiaľ čo rýchle Full HD so 144 Hz je voľba primárne na herné použitie a i „ray tracingové“ tituly ako Battlefield V, Metro Exodus a Control majú priemernú snímkovú frekvenciu nad 80 fps. Konfigurácia s alternatívnym panelom Ultra HD/4K@60 Hz a s 90% pokrytím farebného priestoru DCI-P3 je vhodná i pre pracovné použitie, napríklad pre herných dizajnérov. Tak či onak je vysokofrekvenčná grafická karta GeForce RTX 2080 spôsobilá na hranie i v takto vysokom rozlíšení.

Prívlastky ako unikátna a revolučná tejto konštrukcii ASUS Mothershipu nemožno uprieť. A treba uznať i praktický aspekt. Konečne sa niekomu podarilo zostrojiť notebook, ktorý sa dá pohodlne transformovať do desktopovej podoby. V nej získavate ergonómiu, akou vynikajú stolové počítače – prispôsobiť si môžete polohu klávesnice i monitora. Výkon je zase podporený inovatívnym chladením, takže sa rozdiely stierajú i v tomto bode. Veľa možností, ako zostaviť výkonnejší desktop, ako je práve Mothership, nie je.

Isteže, kvôli vysokej hmotnosti 4,8 kg nejde o adepta na dennodenné nosenie v taške, ale tu ide skôr o prenositeľnosť, aby bolo možné s rovnakým zariadením pracovať alebo hrať sa na rôznych miestach, a to na úrovni celkového komfortu a možností, ktoré poskytuje stolový počítač. Preto je Mothership vhodný pravé pre takých používateľov, ktorí ustavične cestujú a menia svoje pôsobisko. Elegantnejšie riešene doteraz neexistovalo a za náhradu sa nedá považovať ani to, pokiaľ vlastníte výkonný notebook a zvlášť výkonný desktop. Bežný notebook bude mať vždy horšie prevádzkové vlastnosti a voziť a inštalovať na služobných cestách tradičný stolový počítač, je krajne nepraktické riešenie. Z tohto dôvodu preto príliš neobstojí ani argument, že za 6199 eur, za ktoré sa Mothership predáva, je možné si kúpiť rovnako výkonné dve zariadenia. Tie ten istý účel nezastúpia.

Z krátkej obhliadky doplnenej o výkonnostné testy sme boli nadšení a skôr či neskôr sa snáď dostaneme i k podrobnej vlastnej recenzii.

(Pozrite si video, v ktorom Mothership predvádza Jiří Jelínek z ASUSu)

 

Zobrazit Galériu
Asus Mothership notebook ROG

1 komentár

a reakcia na: ASUS nám ukázal Mothership. Elitný notebook s výhodami stolného počítača za 6199 EUR

12.11.2019 08:11
nemôžem si pomôcť, je hrozne škaredý a obrovský dozadu, takže, by som ho nemohol položiť na žiaden stôl. A aj by som sa bál, že sa to zošmykne, keď niekto drgne do stola, alebo tak. celé zle. Celý koncept vymysleli akoby bez rozmýšľania a reálnej použiteľnosti.
vypadá to ako škaredý prerastený tablet s veľmi nepeknou klávesnicou.

Mám acer predator helios a tento notebook mi vzhľadom a dizajnom veľmi vyhovuje. Možno by som ocenil, aby boli vetráky na jednom z bokov (a nie vzadu), presne kvôli stene a horšiemu vetraniu.

Napr. aj ten najvyšší predator, čo vyšiel, vyzerá dizajnovo dosť odpudzujúco... Prečo to robia ? ja nechcem dizajnovú kravinu, chcem niečo, čo dobre funguje. Ak je to pekné, je to bonus. Acer predator svojou dokonalo čierno červenou kombináciou je v tomto opäť veľmi dobrý.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať