Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Dostali ste pod stromček nový mobil? Poradíme, ako preniesť dáta z toho starého

0

Android – Android

Ak vlastníte smartfón s OS Android a váš nový prístroj má takisto Android, je prechod na nový model s týmto operačným systémom veľmi jednoduchý. Systém Android využíva na zálohovanie kontaktov, kalendára, SMS a ďalších dát konto Google. Preto si na starom zariadení najprv skontrolujte, či máte nastavené toto konto. Nájdete ho v menu nastavení v položke kontá. Ak ho máte nastavené, po kliknutí naň sa vám zobrazí zoznam všetkých položiek, ktoré máte nastavené na synchronizáciu. (Obr. 01) Ak niektoré nechcete, odškrtnite ich. Pokiaľ ste pripojení k internetu, sú všetky zaškrtnuté položky synchronizované. Ak konto nemáte nastavené, jednoducho v položke kontá zvoľte Pridať konto a zadajte údaje alebo si vytvorte nové. Potom nechajte prístroj, nech si zosynchronizuje údaje z telefónu s kontom.  

Na novom smartfóne postupujte podľa pokynov sprievodcu spustením, nastavte jazyk a pripojenie k Wi-Fi, ak ste v dosahu. Zadajte údaje svojho konta Google (musíte mať pripojenie k internetu, najlepšie cez Wi-Fi). Telefón si ich overí a potom automaticky zosynchronizuje vaše kontakty, kalendár a ďalšie údaje. Väčšina mobilov vám ponúkne aj obnovenie aplikácií, môžete si zvoliť, ktoré chcete nainštalovať. Táto funkcia sa však líši v závislosti konkrétneho výrobcu. 

Po zosynchronizovaní môžete prístroj ihneď používať. Ak starý mobil niekomu dávate alebo predávate, choďte do menu Nastavenia – Zálohovanie a obnova (resetovanie) a zvoľte Obnoviť údaje od výrobcu (alebo Vyresetovať do výrobných nastavení). Telefón vymaže všetky vaše osobné dáta z pamäte vrátane nastavení a kont. Ak máte v prístroji pamäťovú kartu, preformátujte ju alebo preložte do nového prístroja. 

iPhone – iPhone

Pokiaľ ste vlastníkom iPhonu a priali ste si novší model, je to azda  najjednoduchšia synchronizácia. (Obr. 02, 02a) Po kúpe nového iPhonu sa prihlásite do konta iCloud, ktoré vám všetky súbory automaticky stiahne aj s aplikáciami. Podmienkou je pripojenie k účtu iCloud na predchádzajúcom iPhone.

iPhone – Android

Ak už máte dosť iPhonov a radšej by ste prešli na bežný Android, môžete mať problém s prenášaním súborov. Nie je to ľahké, ale podľa tohto návodu to zvládnete.

Sú dva spôsoby, ako si všetko preniesť. Môžete tak urobiť s pomocou plateného programu MobileTrans od spoločnosti Wondershare, ktorý stojí okolo 40 eur s doživotnou licenciou, to však pre mnohých možno  nebude najlepšia voľba. Je tu aj ďalšia možnosť, azda komplikovanejšia, ale zadarmo. Potrebujete na to počítač a mobilné telefóny, medzi ktorými chcete preniesť dáta.

Kontakty – na webovom prehliadači prejdite na stránku www.icloud.com. (Obr.03) Kliknite na kontakty a označte všetky, ktoré chcete preniesť (ak všetky, stačí stlačiť klávesovú skratku crtl – a ). V menu (malé ozubené koliesko v ľavom dolnom rohu) vyberte Exportovať Vcard. Váš prehliadač stiahne súbor VCF s kontaktmi.  

V novom okne sa prihláste do konta Gmail a prejdite na stránku www.google.com/contacts. Na bočnom paneli rozbaľte kolónku Viac a vyberte Importovať. Zvoľte Importovať súbor VSC alebo Vcard. Budete presmerovaní na stránku starých kontaktov a tam znovu na bočnom paneli vyberte Importovať kontakty.

Zvoľte súbor Vcard a kliknite na Importovať. Na mobilnom zariadení si v kontaktoch vyberte Google kontakty v kolónke Zobrazené kontakty.

Kalendár – prejdite do nastavení iCloudu, kde povolíte synchronizáciu kalendára s iCloudom. Na webovom prehliadači prejdite na stránku www.icloud.com. Kliknite na kalendár a následne na nastavenia konkrétneho kalendára, ktorý chcete zdieľať. Odkliknite bod Verejný kalendár. Po odkliknutí sa vám objaví adresa URL, ktorú si skopírujete. V novom okne prehliadača prilepíte adresu URL, zmeníte webcal na http a kliknete na enter. Váš prehliadač stiahne súbor s náhodným názvom. Je to kópia vášho kalendára.

V ďalšom okne otvorte Gmail kalendár. Vľavo v časti Iné kalendáre kliknite na malú šípku, kde zvolíte Importovať kalendár. Vyberte súbor, ktorý ste stiahli, a kliknite na Importovať.

Fotky, hudba a videá – tieto súbory sa prenášajú pomocou počítača. Po pripojení iPhonu si jednoducho prenesiete fotky, hudbu a videá do počítača a následne z počítača do androidového telefónu.

Android – iPhone           

Prenos z Androidu na iOS je podstatne ľahší. Na starom zariadení si stiahnite aplikáciu Move to iOS. (Obr. 4, 5) Na novom zariadení s iOS prejdite všetky kroky nastavenia nového zariadenia a pri kroku Aplikácie a dáta vyberte možnosť Preniesť dáta z Androidu. Na androidovom zariadení spustíte aplikáciu. Zo zariadenia s iOS prepíšete kód do Androidu. Následne vyberiete, čo všetko chcete preniesť. Medzi zariadeniami sa začne uskutočňovať prenos. A je to!                                   

Zobrazit Galériu

René Hubinský, Adam Lukáč

Všetky autorove články
mobil darcek

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať