NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Dron JetQuad dokáže lietať rýchlosťou až 483 km/h. Tankuje sa mu nafta

Technológie
0

Spoločnosť FusionFlight so sídlom v texaskom Dallase predstavila dron AB5 JetQuad, čo je podľa jej vyjadrenia „najmenší a najvýkonnejší dron s prúdovým pohonom na svete s možnosťou vertikálneho vzletu a pristátia [VTOL]“. Namiesto obvyklých štyroch elektrických motorov a vrtúľ má súčasný prototyp štyri dieselové mikroturbínové motory, ktoré produkujú kombinovaný výkon 200 koní (149 kW). Vďaka proprietárnemu vektorovaciemu systému, môže byť ťah z týchto motorov nasmerovaný tak, aby pri vzlete a pristávaní pohyboval dronom vertikálne alebo počas letu horizontálne. 

Výrobná verzia bude mať údajne maximálnu rýchlosť 483 km/h a jedno naplnenie 19-litrovej palivovej nádrže stačí na 30 minút vznášania sa alebo 15 minút letu cestovnou rýchlosťou. Dron prepraví maximálne užitočné zaťaženie 18 kg, pričom náklad môže byť buď pripevnený na jeho teleso, alebo zavesený pod ním. Hmotnosť dronu je 23 kg, plná nádrž paliva k tomu pridáva ďalších 18 kg.

CEO spoločnosti FusionFlight Alexander Taits hovorí, že AB5 by sa mal dostať na trh do roku 2021, cena sa môže pohybovať od 200 000 do 250 000 USD v závislosti od modelu. Dodáva, že prúdové motory majú podstatne vyšší výkon ako elektricky poháňané vrtule a umožňujú dronu letieť oveľa vyššou rýchlosťou. Dieselové palivo obsahuje 40-krát viac energie ako Li-ion batéria s rovnakou hmotnosťou. Navyše načerpanie paliva môže trvať niekoľko minút, zatiaľ čo opätovné nabitie batérie elektrického dronu si vyžaduje hodiny.

Vzlietnutie a let prototypu si môžete pozrieť vo videu:

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
dron stroj technika doprava lietadlo

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať