SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Drony budú možno už čoskoro lietať vo vzduchu neobmedzene dlho

0

Vedci z Univerzity južného Dánska v Odense vyvinuli kvadrokoptéru so schopnosťou dobíjať sa na elektrickom vedení, čo jej potenciálne umožní zostať vo vzduchu neobmedzene dlho. Technológia je primárne určená pre autonómne drony vykonávajúce inšpekcie elektrického vedenia, ale mohla by sa využiť aj na iné úlohy. 

Dron pozostáva z rámu Tarot 650 Sport z uhlíkových vlákien, elektrického pohonného systému kvadrokoptéry, lítiovo-polymérovej batérie s kapacitou 7000 mAh a elektronických komponentov, ako je mikropočítač Raspberry Pi 4 B, modul autopilota Pixhawk V6X, radarovej jednotky s milimetrovými vlnami a RGB videokamery.

 

Dron je vybavený pasívne ovládaným uchopovačom elektrického vedenia. Palubný softvér deteguje vybitú batériu a nasmeruje kvadrokoptéru k najbližšiemu elektrickému vedeniu pomocou kamery a radaru. Uchopovač zachytí vedenie zospodu. Na spustenie uchopovača je potrebný len malý ťah dronu smerom nahor. Magnetický riadiaci obvod napája uchopovač a umožňuje mu odoberať prúd z elektrického vedenia na nabíjanie batérie dronu. 

Testy v teréne ukázali, že demonštračný dron s hmotnosťou 4,3 kg môže pracovať viac ako dve hodiny a päťkrát dobiť svoju batériu. Cieľom vedcov je zlepšiť odolnosť systému a vykonať testy na vzdialenejších miestach a v nepriaznivých poveternostných podmienkach.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať