SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

“Káva” vyrobená zo superpotravín by mohla znížiť emisie a spotrebu vody o 94 %

0

Startup Atomo Coffee so sídlom v Seattli uvádza na trh prvú kávu na svete, ktorá neobsahuje kávové zrná. Jej vynálezcovia dúfajú, že sa im podarí znížiť vplyv tohto obľúbeného nápoja na životné prostredie. Kofeínový nápoj využíva superpotraviny a rastlinné odpadové zložky, ako sú semená datlí, ktoré napodobňujú molekulárnu štruktúru kávy. Táto inovácia zaujala investorov, ktorí do spoločnosti vložili 51,6 milióna dolárov (49,1 milióna eur). 

Pýtate sa, aký je vplyv kávy na životné prostredie? S globálnym otepľovaním sa kávové farmy, najmä tie, ktoré pestujú jemnejšiu odrodu arabica, presúvajú do kopcov a cestou za chladnejším podnebím ničia lesy. Odlesňovanie je po spaľovaní fosílnych palív druhou hlavnou príčinou klimatických zmien. Štúdie ukázali, že do roku 2050 by približne polovica pôdy, ktorá sa v súčasnosti využíva na pestovanie kávy, mohla byť v dôsledku zmeny klímy neproduktívna.

Ako by mohla „káva“ bez kávových zŕn pomôcť planéte? Spoločnosť Atomo tvrdí, že jej prvotný „dôkaz konceptu“ studeného varenia kávy bez kávových zŕn vytvoril o 93 % menej emisií uhlíka a spotreboval o 94 % menej vody ako bežná káva. Časopis Time ju zaradil medzi 200 najlepších vynálezov roku 2022. Firma očakáva, že podobné čísla dosiahne aj pri svojej novej horúcej káve bez kávových zŕn, ktorá sa tiež vyrába prevažne z upcyklovaných surovín, ako sú datľové jadierka, ktoré sa v komerčnom výrobnom procese zvyčajne vyhadzujú.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Semienka sú namočené v hroznovom extrakte, čakanke a ďalších príchutiach a posilnené kofeínom z čaju. Spoločnosť Atomo sa spočiatku bude zameriavať na kaviarne, a nie na obchody a reťazce supermarketov, keďže veľkoobchodná cena jej praženej „kávy“ je 20 eur za 450 g, zatiaľ čo priemerná cena v amerických kaviarňach je 10 – 14 USD (9,50 – 13,50 eura).

Po rýchlom počiatočnom raste mali niektorí výrobcovia alternatív mäsa v poslednom čase problémy, keďže zákazníci zasiahnutí infláciou obmedzili nákup ich často drahších výrobkov. Spoločnosť Atomo však tvrdí, že rokuje s väčšinou najväčších svetových kávových firiem o rozšírených dodávkach. „Všetci hlavní výrobcovia kávy vedia, že v nasledujúcich 20 – 30 rokoch budú mať problém s dostupnosťou kávy, a snažia sa tomuto problému predísť,“ povedal generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Atomo Andy Kleitsch.

Zdroj: euronews.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať