PANASONIC PANASONIC PANASONIC

EXPLORER je revolučný celotelový skener. Kombinuje CT a PET a ponúka úžasné 3D obrazy ľudského tela

Technológie
0

Po viac ako desaťročí vývoja prvý celotelový lekársky skener na svete priniesol prvé snímky. Priekopnícke zobrazovacie zariadenie je takmer 40-krát rýchlejšie ako súčasné skenovanie PET (pozitrónová emisná tomografia) a dokáže zachytiť 3D obraz celého ľudského tela pri jednom skenovaní.

Zariadenie sa nazýva EXPLORER a kombinuje pozitrónovú emisnú tomografiu (PET) a röntgenovú počítačovú tomografiu (CT). Jeho prototyp s veľkosťou primáta bol odhalený v roku 2016. Po intenzívnom testovaní bolo zariadenie určené pre rozmery ľudského tela predstavené na začiatku tohto roka. Ide o výsledok spolupráce vedcov z Kalifornskej univerzity v Davise a inžinierov zo spoločnosti United Imaging Healthcare zo Šanghaja. Výskumný tím hovorí, že EXPLORER by mohol znamenať revolúciu v oblasti klinického výskumu a starostlivosti o pacienta.

Úroveň podrobnosti je ohromujúca. „Mohli sme vidieť veci, ktoré pri bežnom vyšetrení PET nevidíte,“ povedal Ramsey Badawi, vedúci oddelenia nukleárnej medicíny na UC Davis. „Dynamická sekvencia zobrazujúca v troch rozmeroch pohyb kontrastnej látky po tele v priebehu času je vyčerpávajúca. Neexistuje žiadne iné zariadenie, ktoré by dokázalo získať tieto dáta.“

Nový skener EXPLORER ponúka pozoruhodné zlepšenia oproti súčasným zobrazovacím systémom. Dokáže vytvoriť obraz o celom tele v priebehu 20 až 30 sekúnd. Okrem rýchlosti je aj veľmi efektívny – je až 40-krát citlivejší ako ostatné súčasné komerčné skenovacie zariadenia. To znamená, že dokáže produkovať detailné zábery s použitím výrazne nižších dávok žiarenia.

Azda najvzrušujúcejšia vlastnosť nového skenovacieho systému je jeho schopnosť zachytiť obrazy celého tela v jedinom okamžitom skenovaní. Súčasné systémy PET sú pomalé a neefektívne, pretože musia skenovať jednotlivé časti tela. Potom počas 30 až 40 minút sa tieto menšie obrázky zložia do väčšieho 3D obrazu.

EXPLORER je prísľubom úplne nového druhu diagnostiky, mohol by napríklad merať prietok krvi alebo sledovať postup ochorenia. Nový zobrazovací systém má pred sebou ešte testovanie a overenie pred tým, ako sa dostane do komerčnej výroby. Tvorcovia sú však optimistickí, veria, že to nebude trvať príliš dlho.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
3D scan clovek model monitor displej zdravie liecba

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať