SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Ecocapsule – unikátne a energeticky sebestačné riešenie Made in Slovakia

Technológie
6

Na streche budovy UNIQ v centre Bratislavy sme mali možnosť pozrieť si unikátny projekt kompaktnej, ekologickej, energeticky samostatnej obytnej jednotky s názvom Ecocapsule. Pozrite si jeho konštrukciu a vybavenie v našom videu:

Energetickú sebestačnosť obytnej bunky zabezpečujú jednak solárne články na streche budovy, ktoré dokážu počas slnečného dňa dodávať až 900 W elektrického príkonu a taktiež aj veterná turbína na vysúvacom teleskopickom stožiari vie dodať 750 W. Energia sa dá skladovať v batérii. Tá zaručí dostatok energie aj počas období, keď nesvieti slnko ani nefúka vietor.

Ecocapsule je slovenský start-up, ktorý sa svojim riešením snaží umožniť bývanie mimo civilizácie aj v miestach bez možnosti dodávky elektrickej energie a vody. Obyvateľ, prípadne dvaja obyvatelia bunky najú k dispozícii rozkladaciu posteľ, toaletu kombinovanú so sprchou a dokonca aj kuchynský kút s varičom na prípravu teplého jedla. Suma sumárum, pre jedného človeka je k dispozícii komfort porovnateľný s hotelovou izbou.

Hilton to síce nie je, no ak môžeme porovnávať, tak bývanie v ekokapsuli je oveľa komfortnejšie ako v známej nízkonákladovej hotelovej sieti Formula. Bunka poskytne bývanie aj dvom ľuďom, samozrejme musia sa v trochu stiesnenom prostredí cítiť spolu komfortne, rovnako ako keď dvaja ľudia zdieľajú hotelovú izbu.

Bunka je mobilná, dá sa prevážať v štandardnom prepravnom kontejneri, alebo vyniesť do neprístupných miest vrtuľníkom. Dôkazom toho bola prezentácia ekokapsuly na streche bratislavskej budovy UNIQ, kam ju dopravil vrtuľník.Obytná bunka má kovový skelet zo zváraných profilov a steny kapsuly sú z laminátu, samozrejme dobre izolované. Dažďová voda steká po stenách, zachytáva sa a čistí. Je určená predovšetkým na umývanie. Zásobníky vody v spodnej časti kapsuly zároveň optimalizujú stabilitu bunky, pretože hmotnosť vody v zásobníkoch znižuje ťažisko.

Ekokapsula je dlhá 4,45 m, vysoká 2,55 m a na šírku má 2,25 m. Hmotnosť je podľa vybavenia približne 1500 kg.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
eko startup

6 komentárov

podvozok reakcia na: Ecocapsule – unikátne a energeticky sebestačné obydlie od slovenského startupu

5.2.2018 11:02
Nemuselo by to s podvozkom spĺňať predpisy o cestnej doprave všade, kam s tým majiteľ príde? Nemyslím, že cieľom bolo mať karavan.
Reagovať

pre rozsirenie medzi ludi reakcia na: Ecocapsule – unikátne a energeticky sebestačné obydlie od slovenského startupu

2.2.2018 07:02
pre rozsirenie medzi ludi (masy)
mohli tomu pridat kolesa..v podstate to je karavan

nie s aspoliehat na zeriavy a vrtulniky

Reagovať

RE: pre rozsirenie medzi ludi reakcia na: pre rozsirenie medzi ludi

5.2.2018 11:02
Nemuselo by to s podvozkom spĺňať predpisy o cestnej doprave všade, kam s tým majiteľ príde? Nemyslím, že cieľom bolo mať karavan.
Reagovať

RE: pre rozsirenie medzi ludi reakcia na: pre rozsirenie medzi ludi

2.2.2018 10:02
Dá sa to naložiť aj na vlečku ťahanú zvieratmi, takže sa to dá dopraviť aj tam kde nie je infraštruktúra. Keby to malo podvozok bolo by to zrejme ťažké, malo by to vysoko ťažisko a zložitú konštrukciu. Predpokladá sa scenár že sa to niekam privezie a chvíľu to tam pobudne.
Reagovať

ulicku reakcia na: Ecocapsule – unikátne a energeticky sebestačné obydlie od slovenského startupu

2.2.2018 07:02
ulicku medzi postele si mohli dopriat

sirka by narastla na 3 m
Reagovať

RE: ulicku reakcia na: ulicku

2.2.2018 10:02
Tam je iba jedna rozkladacia posteľ
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať