TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Elektromobilita 2022 - Všetko, čo potrebujete vedieť o elektromobilite v SR

Technológie
0

Ročenka Elektromobilita vstupuje týmto vydaním už do svojho štvrtého ročníka. Pre tých, ktorí majú staršie vydania, niektoré rubriky nebudú novinkou, pretože základné informácie a rady pre začiatočníkov tu opäť nájdete, ale v aktualizovanej podobe.

Keďže sa všetko okolo nás vyvíja, čo platilo v minulom roku, už nemusí byť pravda. Zlepšuje sa dostupnosť infraštruktúry, výkony nabíjacích staníc, predlžujú sa dojazdy elektromobilov, zvyšuje sa výkon nabíjania a pribúdajú modely, ktoré sú plnohodnotnou náhradou za spaľovacie autá, a to bez kompromisov. Za minulý rok pribudlo veľa významných modelov, ktoré v podstate znamenajú míľniky vo vývoji elektromobilov, a od malých mestských modelov s krátkym dojazdom a pomalým nabíjaním sme sa posunuli do kategórií elektromobilov poskytujúcich veľa priestoru pre posádku aj batožinu, veľmi rýchle nabíjanie a reálny dojazd nad 500 km. Nová generácia elektromobilov vďaka tomu, že ide o novo vyvíjané autá so špeciálnymi platformami pre elektrický pohon, prináša úplne nové ponímanie priestoru, spracovania a hlavne špičkové technológie na palube, ktoré v spaľovacích modeloch nenájdete. Ťažko by ste dnes hľadali elektromobil, ktorý si nemôžete monitorovať a čiastočne aj ovládať pomocou mobilnej aplikácie. Tieto technológie už umožňujú na diaľku sprístupniť použitie auta ďalšej osobe bez toho, aby ste museli fyzicky odovzdať kľúčiky, čo je jedna z kľúčových technológií na zdieľanú mobilitu. Niektoré elektromobily už dnes disponujú technológiami V2X či V2V, ktoré umožňujú automatickú komunikáciu a výmenu údajov s inými vozidlami a infraštruktúrou na zabezpečenie vyššej bezpečnosti a plynulosti premávky. Napriek tomu, že u nás v súčasnosti nebeží žiadna dotačná podpora na nákup elektromobilov, záujem o tieto modely prevyšuje možnosti výrobcov, a tak veľa modelov patrí k nedostatkovým tovarom. Pravda, pričinili sa o to aj dva roky najrôznejších obmedzení pre pandémiu či nedostatok čipov a celkové zdražovanie a nedostatok surovín.

 V podstate jediné, čo sa za minulý rok nezmenilo, je absolútne ignorovanie elektromobility našou vládou. Slovensko stále nemá žiadnu dlhodobú stratégiu a plán rozvoja elektromobility. Zatiaľ čo výstavba nabíjacích staníc v rámci miest a obytných zón stále stagnuje, elektrifikované autá pribúdajú, vláda hovorí o vodíkových zajtrajškoch. Je pravda, že elektromobilita do budúcnosti nebude ani zďaleka jedinou alternatívou, do hry vstupuje vodík rovnako ako e-palivá a možno aj ďalšie technológie. Elektromobily sú však už tu a tak ich treba aj brať. Na vodík je v našich podmienkach ešte dosť času a jeho perspektívy sú viac v ťažkej doprave ako v osobných autách, aj keď sa to, samozrejme, nevylučuje.

Obsah ročenky sme na základe vývoja zase trocha zmenili. Okrem základných informácií o elektromobilite sme sa snažili priniesť vám aj viaceré zaujímavé články súvisiace s elektromobilitou, ktoré by vás mohli zaujímať. Okrem našich síl sme využili aj viacero odborníkov, ktorí v tejto oblasti priamo pracujú a dokážu poskytnúť informácie z prvej ruky.

Ak tu niečo nenájdete, novinky z oblasti elektromobility vám, pochopiteľne, prinášame počas celého roka, takže odporúčam sledovať náš magazín NEXTECH, webovú stránku www.nextech.sk či náš kanál YouTube a sociálne siete (FBIG).

Na záver by som rád osobne, aj v mene celej redakcie poďakoval všetkým partnerom ktorý sa svojou účasťou podieľali na vzniku tejto ročenky, a to nie len finančne, ale vo viacerých prípadoch aj obsahovo. Ďakujeme tiež spoločnostiam ZSE Drive, GreenWay a Schneider Electric za technickú podporu, poskytnutím nabíjacích kariet a zariadení, bez ktorých by sme nemali možnosť  testovania samotných vozidiel a infraštruktúry. Vďaka samozrejme patrí aj všetkým autorom a odborníkom ktorý sa podieľali s nami na tvorbe obsahu.

RENÉ HUBINSKÝ

Kompletné vydanie ročenky ELEKTROMOBILITA 2022 vo formáte PDF

Úvodný obr zdroj: Shutterstock.com

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať