PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Emisie CO2 sa dajú premeniť na použiteľnú energiu s účinnosťou až 50%

0

V rámci nedávnej štúdie (vedci vyvinuli systém, ktorý vyrába elektrickú energiu a vodík (H2) a zároveň eliminuje oxid uhličitý (CO2), ktorý významne prispieva ku globálnemu otepľovaniu. Výskumný tím predstavil hybridný systém Na-CO2, ktorý môže nepretržite vyrábať elektrickú energiu a vodík prostredníctvom efektívnej konverzie CO2 so stabilnou prevádzkou viac ako 1000 hodín od spontánneho rozpustenia CO2 vo vodnom roztoku.

Väčšinu ľudských emisií CO2 absorbuje oceán, čím sa mení jeho kyslosť. Vedci študovali tento jav a prišli s myšlienkou rozpustenia CO2 vo vode na vyvolanie elektrochemickej reakcie. Ak sa kyslosť zvyšuje, zvyšuje sa počet protónov, to zase zvyšuje silu priťahovania elektrónov. Ak sa na základe tohto javu vytvorí batériový systém, elektrická energia sa dá vyrobiť odstránením CO2.

Hybridný systém Na-CO2 pozostáva rovnako ako palivový článok z katódy (kovový sodík), separátora (NASICON) a anódy (katalyzátor). Na rozdiel od iných batérií sú tu katalyzátory obsiahnuté vo vode a sú prepojené káblom s katódou. Keď sa CO2 vstrekne do vody, celá reakcia sa spustí, čím sa eliminuje CO2 a vzniká elektrina a H2. V súčasnosti je účinnosť premeny CO2 na úrovni 50 %. Systém preukázal stabilitu viac ako 1000 hodín od spustenia prevádzky bez poškodenia elektród.

Zdroj: eurekalert.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať