
Nový typ hmoty: Kvapalné sklo
Vedci objavili predtým neznámy kvapalný stav v rámci vývoja supertenkého skla s vysokou hustotou. Tieto typy skla sa používajú napríklad v OLED displejoch a optických vláknach, ale môžu mať problémy so stabilitou. Nový odlišný typ materiálu sa dostal na svetlo sveta prostredníctvom snahy o riešenie týchto problémov. Novoobjavený kvapalný stav sľubuje tenké sklo, ktoré je stabilnejšie a hustejšie ako predchádzajúce materiály a mohlo by nájsť uplatnenie dokonca aj v úplne nových typoch zariadení.
Sklo je veľmi špeciálny druh materiálu, obvykle ide o tuhú látku. A hoci jeho vlastnosti sa veľmi podobajú pevnej látke, štruktúra skla nie je veľmi odlišná od kvapalného stavu. Prechod z kvapalného do tuhého stavu je v prípade ultratenkého skla dosť ťažko zvládnuteľný bez toho, aby sa vyskytli problémy, ako je napr. kryštalizácia. Tenké sklá si zachovajú viac z vlastností kvapaliny, čo môže viesť k nestabilite a degradácii. Pri iných sklách sa namiesto chladenia kvapaliny používa technika známa ako depozícia pár, kde sa plyn priamo premieňa na kvapalinu.
V novej štúdii chceli vedci preukázať, že depozícia pár redukuje niektoré kvapalinové vlastnosti tenkého skla. Práve v tomto procese bol spozorovaný nový stav kvapaliny, líšiaci sa od normálneho kvapalného stavu pozorovaného pri výrobe tohto druhu skla. Dve kvapaliny mali rozdielnu štruktúru podobne ako grafén a diamant, čo sú pevné látky vyrobené z uhlíka, ale existujúce vo veľmi odlišných pevných formách. Následné experimenty potvrdili zoskupenie jednotlivých molekúl do štruktúry, ktorá nebola kryštálom, ale niečím iným.
To znamená, že ultratrenké sklá by sa dali vyrobiť s oveľa vyššou hustotou (v niektorých prípadoch vyššou, ako umožňuje kryštál) prostredníctvom depozície pár a nového kvapalného stavu skla. Ďalšie štúdie majú zistiť, ako presne tento fázový prechod prebieha. Výskum bol publikovaný v časopise PNAS.
Zdroj: sciencealert.com.