PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Video: Extendovaná realita spája skutočnosť a virtuálnu realitu

2

Hoci virtuálna realita je zatiaľ v plienkach, Greg Madison, kúzelník (doslova!) a interaktívny dizajnér v spoločnosti Unity Labs zaoberajúcej sa enginmi pre videohry, po 22 hodinách práce so softvérom na 3D modelovanie a pomocou VR headsetu Oculus Quest predstavil úplne hmatateľnú digitálnu kópiu svojho bytu. Je to prvý produkt VR, ktorý je pohlcujúci a zároveň ľahko použiteľný.

Ide o pôsobivé okno do sveta VR, ktoré zároveň prispieva k pohodliu, pretože namapovanie rozloženia vašej izby poskytuje bezpečný priestor na hranie, dokonca vidíte aj svoje ruky, takže nemusíte používať ovládače. Quest umožňuje vidieť skutočný a digitálny svet súčasne, takže hranice medzi nimi sa stierajú. Tento efekt Unity nazýva „extendovaná realita“ a Microsoft ho označuje ako „zmiešaná realita“.

Ako vidieť vo videu, Madison vybudoval systém, v ktorom mohol sedieť pri svojom skutočnom stole, skutočnom klavíri alebo v skutočnom kresle, ale prostredníctvom náhlavnej súpravy mohol vidieť ich digitálne tiene a celú sekundárnu vrstvu obrazovky a rozhrania. Madison zmenil svoj stôl na obrovskú dotykovú obrazovku. Jeho kreslo má ovládač na vytvorenie virtuálnej plávajúcej obrazovky. A môže prehrať video na skutočnom modeli svojho televízora.

Prečo umiestniť video na televízor, keď sa môže vznášať kdekoľvek? V praxi to tak vyzerá úplne normálne, pretože sa zhoduje s našimi očakávaniami, že video sa prehráva na zariadení v našom prostredí. Je to dobrý príklad signalizujúci realistickejšiu budúcnosť pre VR, kde skutočné a virtuálne objekty koexistujú.

„Chcel som, aby som sa cítil pohodlne ako doma, nie v oddelenom VR priestore,“ hovorí Madison. Demo nerobil v rámci svojej práce pre Unity, bol to vedľajší projekt, ktorý nebol spojený so spoločnosťou. Všetko, čo Madison ukázal, je možné už dnes, ale zatiaľ si to vyžaduje odborníka na grafický a interakčný dizajn, ktorý je schopný preniesť svoje vlastné obytné priestory do digitálneho prostredia v pomere 1:1.

Zdroj: astcompany.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
virtual reality technika grafika dizajn inovácie

2 komentáre

extendovana reakcia na: Video: Extendovaná realita spája skutočnosť a virtuálnu realitu

27.1.2020 07:01
extendovana? vy davate tomu slovencinovi. Mozete si otvorit jazykove okienko.
Reagovať

Ja tu reakcia na: Video: Extendovaná realita spája skutočnosť a virtuálnu realitu

24.1.2020 08:01
Je to fajn :-)
Len ti nesmú posunúť stôl.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať