ACER_032021 ACER_032021 ACER_032021 Advertisement

Google I/O 2017 v skratke: Prehľad najdôležitejších oznámení

0

V týchto dňoch sa v kalifornskom Mountain View uskutočňuje vývojárska konferencia Google I/O 2017. Ponúkame vám prehľad 8 najdôležitejších oznámení.

1. Android O zvýši inteligenciu vášho telefónu
Novú verziu operačného systému predstavil Dave Burke, viceprezident androidovej divízie. Hovoril o integrácii funkcie obraz v obraze, ako aj funkcie autofill, známej z prehliadača Chrome, ktorá pomôže používateľom s vypĺňaním formulárov vyžadujúcich zadávanie osobných údajov. Ďalšia nová funkcia má názov Smart Text Selection a Google ňou chce zlepšiť proces výberu slov na kopírovanie a vkladanie. Vďaka použitiu strojového učenia bude systém lepšie chápať, ktoré slová chcete vybrať. Ak napríklad dvakrát klepnete na časť adresy, vyberie celú adresu, pretože pochopí, čo je adresa. Rovnako to bude fungovať pri telefónnych číslach, e-mailových adresách, názvoch reštaurácií a pod.

A ešte jeden zaujímavý štatistický údaj, ktorý sme sa dozvedeli od Dave Burka: minulý rok používatelia Androidu nainštalovali 82 miliárd aplikácií a hier, čo znamená 11 aplikácií pre každého človeka na našej planéte.

2. Samostatný headset na Daydream VR
Jedno z najväčších ohlásení sa týkalo začatia spolupráce so spoločnosťou Qualcomm na vytvorení samostatnej náhlavnej súpravy na virtuálnu realitu Daydream. Odstránila by sa tak potreba pripojiť k headsetu smartfón, pretože ten by obsahoval všetko potrebné vrátane displeja a procesora (zrejme by išlo o platformu Qualcomm Snapdragon 835 VR, obsahujúcu čip Snapdragon 835, použitý vo vlajkových smartfónoch, , ako je napríklad nový Samsung Galaxy S8).

Dôležité je, že ani Google, ani Qualcomm nebudú headset predávať, vytvoria len referenčný návrh, ktorý ostatní výrobcovia použijú na vytvorenie vlastných súprav na VR.

3. Aktualizovaný Google Assistant
Virtuálny pomocník Google Assistant bude podporovať aj písané dopyty v situáciách, keď nie je pohodlné hovoriť nahlas. Google oznámil, že sa vykonali aj významné kroky, aby Assistant lepšie porozumel príkazom používateľa.

K dispozícii je aj nový Google Assistant SDK, umožňujúci iným spoločnostiam zabudovať pomocníka Google Assistant do svojich zariadení vrátane inteligentných reproduktorov. Na tejto integrácii vraj pracuje už niekoľko firiem vrátane Sony, Panasonic a LG.

4. Google Assistant sa dostáva do iPhonov
Ako sa dalo očakávať, Google oznámil, že služba virtuálneho pomocníka Google Assistant bude dostupná v zariadeniach so systémom iOS.

Hoci softvér bol uvedený už v roku 2016, doteraz bola služba k dispozícii len na zariadeniach Googlu – reproduktore Google Home a zariadeniach s Androidom Nougat. Čoskoro si však používatelia iPhonov budú môcť stiahnuť aplikáciu Google Assistant z vlastného App Storu. Stane sa tak z neho priamy konkurent Siri.

5. Google Lens
Spoločnosť oznámila aj novú technológiu inteligentného kontextu s názvom Google Lens, využívajúcu fotoaparát smartfónu. „Google Lens je súbor schopností založených na počítačovom videní, ktorý dokáže pochopiť, na čo sa pozeráte,“ vysvetlil CEO spoločnosti Sundar Pichai.

Ak napríklad nasmerujete svoj telefón na reštauráciu, pomocou údajov o polohe vám Google Lens poskytne o nej rôzne informácie, napr. recenzie a pod. Funkcia sa objaví v službe Google Assistant v priebehu tohto roka.

6. Aktualizácie pre Google Home
Po tohtoročnom uvedení na trh v Spojenom kráľovstve spoločnosť potvrdila, že inteligentný reproduktor Google Home bude v lete dostupný aj v Kanade, Austrálii, Francúzsku, Nemecku a Japonsku. Objaví sa v ňom aj veľa nových funkcií. Pribudne napríklad proaktívna pomoc, ktorá vás upozorní na nadchádzajúce udalosti, napr. meškanie letu a pod. Google Home umožní aj hands-free prijatie volania, čím sa vyrovná reproduktoru Amazon Echo. V USA umožní aj bezplatné volania na mobilné čísla. Táto služba bude aj personalizovaná. Po zadaní príkazu „zavolaj mojej mame“ reproduktor zvolí rôzne telefónne čísla v závislosti od toho, čí hlas bol rozpoznaný.

7. Fotografie Google sa stanú inteligentnejšími
Zhotovili ste skvelú fotku s kamarátmi a zabudli ste ju poslať svojej priateľke? Po novom vám Google Photos bude navrhovať zdieľanie. Vyzve vás, aby ste zdieľali obrázky s ľuďmi, o ktorých zistí, že sú na fotografii. Vaši priatelia tak nikdy neprídu o skupinovú selfie. Samozrejme, takéto zdieľanie budete môcť zakázať, ak budete chcieť.

Google umožní podeliť sa aj o celý výber fotografií s istou osobou. Napríklad fotografie, na ktorých sú vaše deti (samozrejme, budú označené pomocou strojového učenia), môžete zdieľať so svojou mamou. Alebo môžete zdieľať všetky fotografie zhotovené od určitého dátumu – napríklad fotografie so svojím partnerom od vášho prvého stretnutia. Obidve tieto funkcie budú v najbližších týždňoch dostupné pre systémy iOS a Android.

Spoločnosť uľahčí aj tlač vašich fotografií pomocou služby Fotky Google. Nová funkcia sa volá Photo Books. Umožní zostaviť zápisník so zábermi z vášho telefónu a potom ho nechať vytlačiť do fyzického produktu. Služba je dostupná v USA.

8. Android Go zlepší lacné telefóny
Android Go je nový projekt, ktorý má za cieľ optimalizovať používateľské zážitky pre ľudí s cenovo dostupnými zariadeniami. Všetky zariadenia s 1 GB pamäte RAM (alebo menej) získajú konfiguráciu služby Go s Androidom O. Na týchto zariadeniach bude predvolene zapnutá funkcia Chrome Data Saver na šetrenie dát, aby sa zjednodušili webové stránky pri použití pomalého pripojenia. K dispozícii bude aj nový režim YouTube Go pre videá, ktorý umožní zobraziť videá s nízkym rozlíšením. Android Go je určený najmä pre ľudí na rozvíjajúcich sa trhoch, ktorí používajú lacnejšie telefóny.

Zdroj: Trustedreviews

Redakcia

Všetky autorove články
Google Google I/O 2017

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať