Po svetovej premiére v Monaku bol nový AeroMobil predstavený aj na Slovensku

0

Slovenská spoločnosť AeroMobil usporiadala pre slovenských a českých novinárov Media tour zameraný na predstavenie nového AeroMobilu ktorý mal svoju svetovú premiéru 20.apríla 2017 na výstave Top Marques Monaco 2017.

Nový model AeroMobilu nemá zatiaľ finálne označenie, jedná sa však už o 4 generáciu prototypu. Novinárom bola predstavená výstavná maketa v skutočnej veľkosti na predvedenie dizajnu a jednotlivých technických riešení. Nový AeroMobil je od začiatku projektovaný s prihliadnutím na certifikácie v roli automobilu aj v roli lietadla, takže všetky technologické riešenia a celky sú zosúladené s platnými normami a predpismi. 

Po technickej stránke výrobca prichádza s veľkým množstvom nových patentov a riešení. Nový model bude pre pohon využívať hybridný systém. V letovej konfigurácii bude pohon zabezpečovať na zemi sklopná tlačná vrtuľa poháňaná cez transmisiu spaľovacím motorom. V konfigurácii auta bude spaľovací motor slúžiť iba ako generátor elektrickej energie a pohon bude zabezpečovať dvojica elektromotorov. Obrovskou výzvou pre konštrukčný tým bolo riešenie mechaniky prednej nápravy. Konštruktéri v tomto smere odviedli naozaj famózny výkon a dokázali vytvoriť sofistikovanú mechaniku prednej nápravy ktorú umožňuje nastavenie kolies do každej z 3 polôh, pričom sa každé z kolies prestavuje až v 3 osiach! Za toto patentované riešenie už zožali pochvalu od viacerých špičkových konštrukčných tímov v automobilovom priemysle.

Úplne nové je aj vyvíjané krídlo vrátane jeho mechaniky transformácie. (predvádzaná maketa mala iba náhradné krídlo) Krídlo teraz dostane podstatne účinnejšie Fowlerové vztlakové klapky. Konštruktérom sa podarilo ich mechanizmus upraviť tak že po zasunutí klapiek je ukrytý vo vnútri krídla. Ide o unikátne riešenie. Veľkou zmenou prešiel aj mechanizmus transformácie krídla, krídla sa teraz počas zasúvania mierne natočia a dostanú sa do polohy cez seba s čiastočným presahom.

Zmenami prešli aj chvostové plochy ktoré sú nové od základu a ich súčasťou je aj vyklápací nárazník a nové koncové svetlá. Vrtuľové listy je možné sklopiť smerom dopredu, v tejto polohe sú tiež zakrytované. Vrtuľa je tak bezpečná v prípadnej kolízie, ale tiež je za jazdy chránená pred poškodením.

Kompletné prepracovanie je vidieť aj na priestore pre posádku. Nové dvojkrídlové dvere umožňujú veľmi pohodlné nastupovanie. Posuvný systém sedačiek zvyšuje bezpečnosť aj komfort. Palubná doska je zjednodušená a bude viac digitalizovaná. AeroMobil  má pred sebou ešte náročnú cestu pozemných aj letových skúšok , mal by dostať dokonca certifikáciu IFR, to znamená pre lety podľa prístrojov za zhoršených poveternostných podmienok. V pláne je samozrejme postupne zvyšovať autonómiu riadenia vo vzduchu ale aj na zemi.

Spoločnosť AeroMobil  už na výstave Top Marques Monaco 2017 oznámila komerčnú dostupnosť novej verzie AeroMobilu v roku 2020 a už tu zaznamenala niekoľko desiatok predbežných objednávok. 

Budeme týmu AeroMobilu držať palce a ďalej sledovať postup prác.

Najbližšie môžete AeroMobil vidieť na prestížnom medzinárodnom aerosalóne International Paris Air Show 2017 v Le Bourget v dňoch 16 - 25.júna 2017.

Technické špecifikácie:
   Rozmery - automobil - 5,9 m (L), 2,2 m (W), 1,5 m (H)
   Rozmery – lietadlo - 5,8 m (L), 8,8 m (WS), 1,4 m (H)
   Transformácia do letového režimu a späť do 3 minút
   Dojazd Auto – 700 km (NEDC cyklus, odhad)
   Max. dolet Lietadlo  - 750 km (so 45 min. rezervou)
   Kapacita nádrže 90 l (Benzín 95)
   Maximálna rýchlosť Automobil 160 km/h
   Rýchlosti vo vzduchu Vs / Vc / VD – 112 / 259 / 360 km/h
   Max. dĺžka vzletu a pristátia pri max. vzl. Hmotnosti MTOW – 397 / 595 m
   Maximálna vzlet. hmotnosť (MTOW) – 960 kg (využiteľné zaťaženie 240 kg)
 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
aeromobil Slovakia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať